Polícia opätovne žiada parlament o vydanie Babiša a Faltýnka

Čapí hnízdo.
Zdroj: Profimedia.

Babiša chce polícia stíhať pre podozrenie z dotačného podvodu a poškodenia finančných záujmov Európskej únie.

Česká polícia v utorok opätovne doručila do Poslaneckej snemovne žiadosť o vydanie predsedu hnutia ANO Andreja Babiša a prvého podpredsedu tohto hnutia Jaroslava Faltýnka na trestné stíhanie v kauze známej ako Čapí hnízdo (Bocianie hniezdo).

Pre denník Právo to potvrdila hovorkyňa pražského mestského štátneho zastupiteľstva (prokuratúry). Nevyjadrila sa však bližšie k tomu, či je nová žiadosť totožná s prvou takouto žiadosťou z augusta, informuje spravodajský server Novinky.cz.

Babiša chce polícia stíhať pre podozrenie z dotačného podvodu a poškodenia finančných záujmov Európskej únie v súvislosti s farmou Čapí hnízdo, a to vo forme neoprávneného čerpania dotácie EÚ na jej výstavbu. Faltýnek je podozrivý zo spoluúčasti na dotačnom podvode.

Obaja politici obvinenia odmietajú s tvrdením, že sa ničoho nezákonného nedopustili. Poslanecká snemovňa ich v minulom volebnom období na stíhanie vydala, po októbrovom opätovnom zvolení však znova získali poslaneckú imunitu a ich trestné stíhanie tak museli prerušiť.

Hnutie ANO, ktoré v posledných voľbách zvíťazilo, malo v predošlom volebnom období v dolnej parlamentnej komore 47 poslancov, ktorí sa na hlasovaní o zbavení svojich predstaviteľov imunity nezúčastnili. V novej Poslaneckej snemovni má ANO 78 kresiel.

PRAHA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Andrej babič

Dôležité udalosti