Zimbabwiansky prezident Robert Mugabe odstúpil, ľudia oslavujú

Robert Mugabe.
Zdroj: TASR

Informovala o tom spravodajská televízia Sky News

Zimbabwiansky prezident Robert Mugabe, ktorý vládol krajine 37 rokov, odstúpil v utorok zo svojej funkcie. Oznámil to predseda zimbabwianskeho parlamentu Jacob Mudenda.
V parlamente prečítal list od Mugabeho (93), ktorý v ňom uvádza, že odstupuje s okamžitou platnosťou a že sa tak rozhodol dobrovoľne v záujme "hladkého odovzdania moci", uviedla agentúra AP.

Ulice metropoly Harare ihneď zaplnili davy ľudí: tancovali, spievali a tešili sa.
Stalo sa tak krátko po tom, čo zimbabwianska vládnuca strana Africký národný zväz Zimbabwe - Vlastenecký front (ZANU-PF) podala na zasadnutí parlamentu návrh na ústavnú obžalobu (tzv. impeachment) Roberta Mugabeho.

Podľa AP sa v návrhu uvádza, že prezident "umožnil svojej manželke uzurpovať ústavnú moc", že je "v pokročilom veku" a nespôsobilý vládnuť. Mugabeho obvinili aj z toho, že umožnil svojej manželke Grace Mugabeovej vyhrážať sa smrťou bývalému viceprezidentovi Emmersonovi Mnangagwaovi i ďalším predstaviteľom.

Úradu zimbabwianskeho prezidenta sa do 48 hodín ujme práve Emmerson Mnangagwa, informovala AP krátko po oznámení Mugabeho rezignácie.
Mnangagwa má podporu armády, ktorá minulý týždeň prebrala moc v krajine a okrem armády ho podporuje aj vplyvné združenie vojnových veteránov. Obe tieto organizácie sa obávali, že Mugabe by mohol moc odovzdať svojej nepopulárnej manželke Grace.

Mugabe odvolal Mnangagwu z funkcie pred dvoma týždňami, čo viedlo k politickej kríze v Zimbabwe, pri ktorej armáda umiestnila prezidenta do domáceho väzenia a fakticky prevzala moc v krajine. Dlhoročný vodca krajiny bol počas rokovaní o východisku z krízy čoraz viac izolovaný.


HARARE/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zimbabwe

Dôležité udalosti