Súdny dvor EÚ začal pojednávať o uznaní homosexuálnych zväzkov

Pred gréckym parlamentom demonštrovalo niekoľko stoviek ľudí za udelenie všetkých práv homosexuálom.
Zdroj: TASR

Obrátila sa naň totiž rumunsko-americká dvojica, ktorá chce, aby jej zväzok, uzavretý v roku 2010, bol uznaný.

Súdny dvor Európskej únie (ESD) v Luxemburgu začal v utorok pojednávať o uznaní manželstiev osôb rovnakého pohlavia v tých krajinách Európskej únie, kde nie sú zákonom povolené. 

Utorkové vypočúvanie v Luxemburgu nasledovalo po tom, čo rumunský ústavný súd požiadal ESD, aby rozhodol v tejto záležitosti, keďže takýmto prípadom sa práve zaoberá súd v Rumunsku. Obrátila sa naň totiž rumunsko-americká dvojica, ktorá chce, aby jej zväzok, uzavretý v roku 2010, bol uznaný. Manželstvá osôb rovnakého pohlavia nie sú v Rumunsku, členskom štáte EÚ, podľa zákona platné.

Rumunská právnička Iustina Ionescová povedala na súde, že manželstvo dvojice by malo byť uznané na základe princípu o voľnom pohybe osôb v EÚ. "Veríme v múdrosť európskych sudcov, ktorí dokážu rozhodnúť v náš prospech a napraviť tak nespravodlivosť v Rumunsku," vyhlásil Adrian Coman, ktorý bojuje od roku 2012 o právne uznanie svojho manželstva s občanom USA Claibournom Robertom Hamiltonom - tak, ako by boli heterosexuálnym párom.

Avšak zástupcovia Rumunska, Maďarska, Poľska a Lotyšska v utorok na súde uviedli, že nechcú, aby sa termín "manžel/manželka" týkal aj zväzkov osôb rovnakého pohlavia.
Predstavitelia Európskej komisie vyhlásili, že manželstvá homosexuálnych osôb alebo ich civilné zväzky (registrované partnerstvá) sú uznávané alebo majú právnu ochranu v 22 z 28 členských krajín EÚ. Právnu ochranu dvojiciam homosexuálnych partnerov v súčasnosti neposkytujú Rumunsko, Poľsko, Slovensko, Bulharsko, Litva a Lotyšsko.

Odpor voči vzťahom osôb rovnakého pohlavia je v Rumunsku často silný. V tejto balkánskej krajine prestala byť homosexualita trestným činom až v roku 2002. Coman a Hamilton pricestovali na vypočúvanie do Luxemburgu z New Yorku, kde žijú, informovala v utorok tlačová agentúra AP.

LUXEMBURG/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Súdny dvor EÚ

Dôležité udalosti