Lídra samozvanej Luhanskej ľudovej republiky videli na letisku v Moskve

Petra ako farmárka týždňa

Ukrinform dodal, že ešte v utorok večer do Luhanska vstúpila kolóna pozostávajúca z desiatok vojenských vozidiel z Donecka.

Igor Plotnickij, líder samozvanej Luhanskej ľudovej republiky (LĽR) vyhlásenej proruskými separatistami na východe Ukrajiny, je v Moskve. Informovala o tom v piatok rozhlasová stanica Echo Moskvy s tým, že Plotnickij do Moskvy pricestoval letecky ešte vo štvrtok. Ukrajinské i niektoré ruské médiá predtým uvádzali, že Plotnickij z Luhanska ušiel, a to kvôli konfliktu s ministrom vnútra Igorom Kornetom.

Stanica Echo Moskvy dodala, že v lietadle na linke Rostov na Done - Moskva si Plotnického všimol spisovateľ a jeden z veliteľov jednotiek armády samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) Zachar Prilepin.

Na svojej stránke na sociálnej sieti VKontakte Prilepin napísal, že Plotnickij cestoval v ekonomickej triede a bez ochranky, "úplne sám". "Oči sa nám stretli, ale nepovedali sme si nič. Nevyzeral utrápený. Bol pokojný," napísal Prilepin.
Podľa Prilepina sa Plotnickij s ostatnými cestujúcimi autobusom odviezol k príletovej hale.

"So sebou mal len tašku a sako v prenosnom obale. Na Šeremeťjeve (moskovskom letisku) ho nasledovali dvaja operatívci, ktorí tam naňho čakali".

Ruský denník Novaja gazeta už vo štvrtok na svojej webovej stránke informoval, že Plotnickij odcestoval z Luhanska. Fakt, že odletel do Ruska, potvrdil aj poradca ukrajinského ministra vnútra Zorian Škiriak. Samotný Plotnickij pritom ešte 22. novembra vo vyhlásení k občanom LĽR deklaroval, že nemá v úmysle opustiť Luhansk.

Agentúra Ukrinform s odvolaním sa na Škiriaka v piatok uviedla, že v Luhansku sa "dislokujú jednotky regulárnej ruskej armády v počte okolo 1000 mužov vrátane príslušníkov oddielov osobitného určenia vonkajšej rozviedky ruského ministerstva obrany a jednotiek ruského ministerstva vnútra, ako aj ťažká vojenská technika: tanky, obrnené transportéry a delostrelecká technika".

Podľa viacerých expertov spor o moc, ktorý sa odohráva v LĽR, je dôsledkom súperenia rôznych nátlakových skupín kontrolovaných Ruskom. Konflikt vypukol začiatkom týždňa, keď Plotnickij odvolal Korneta z funkcie ministra vnútra LĽR.

V reakcii na to desiatky ozbrojencov verných Kornetovi obkľúčili v Luhansku niektoré administratívne budovy. Kornet v stredu zverejnil svoje videoposolstvo, v ktorom uviedol, že vysokopostavení predstavitelia LĽR, vrátane najbližších spolupracovníkov Plotnického, sú "agentúrou ukrajinských tajných služieb".

Ukrinform dodal, že ešte v utorok večer do Luhanska vstúpila kolóna pozostávajúca z desiatok vojenských vozidiel z Donecka. Ministerstvo štátnej bezpečnosti DĽR následne vydalo vyhlásenie, v ktorom oficiálne deklarovalo, že spolu s príslušníkmi silových rezortov LĽR podnikajú spoločnú operáciu "proti ukrajinským diverzantom". Podľa AP táto operácia je zrejme prejavom podpory Kornetovi.

Súčasná situácia v Luhansku, ako už skôr uviedla agentúra DPA, nijako nesúvisí s ozbrojeným konfliktom, ktorý v Donbase vypukol v roku 2014. Proruské sily v Donbase vtedy odmietli podporiť novú, prozápadne orientovanú ukrajinskú vládu a vyhlásili na svojom území samostatné ľudové republiky - jednu v okolí mesta Luhansk, druhú v oblasti Donecka.

MOSKVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Doneck

Dôležité udalosti