Emmerson Mnangagwa bol uvedený do funkcie prezidenta Zimbabwe

Marta si prežila peklo na zemi
Zdroj: TASR/AP

Mnangagwov nástup je začiatkom novej éry v Zimbabwe po takmer 30-ročnom vládnutí Mugabeho (93).

Nový zimbabwiansky prezident Emmerson Mnangagwa zložil v piatok oficiálnu prísahu na štadióne v hlavnom meste Harare. Informovala o tom agentúra AP.
Nástupca Roberta Mugabeho - dlhoročného lídra Zimbabwe, ktorý v utorok odstúpil - počas inaugurácie prisľúbil, že zasvätí svoju prácu blahu obyvateľov, čím vyvolal ovácie medzi desaťtisícmi ľudí prítomných na obrade. Predstavitelia zimbabwianskych bezpečnostných zložiek následne odprisahali svoju vernosť novému prezidentovi.

Mnangagwov nástup je začiatkom novej éry v Zimbabwe po takmer 30-ročnom vládnutí Mugabeho (93), ktorý uvoľnil kreslo na nátlak zo strany armády, ako aj vládnucej strany Africký národný zväz Zimbabwe - Vlastenecký front (ZANU-PF) a bežných obyvateľov.

Zimbabwianska armáda minulý týždeň prevzala moc v krajine po tom, ako Mugabe tento mesiac odvolal Mnangagwu - považovaného už predtým za jeho možného nástupcu - z funkcie viceprezidenta. Armáda i vplyvné združenie vojnových veteránov, ktoré takisto podporuje Mnangagwu, sa totiž obávali, že Mugabe by mohol moc odovzdať svojej nepopulárnej manželke Grace.

Mnangagwa má ako nový prezident krátko po zložení prísahy vystúpiť so svojím prvým prejavom. Mugabe sa na Mnangagwovej inaugurácii nezúčastnil, zostáva však v Zimbabwe po uistení, že je zaručená jeho "maximálna bezpečnosť".


HARARE/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zimbabwe

Dôležité udalosti