Mjanmarskí budhistickí mnísi odsudzujú pápežovu návštevu vo svojej krajine

Od otvorenia sa Mjanmarska svetu v roku 2011 sa zvýšil počet útokov proti moslimskej komunite, ktorá tvorí asi päť percent obyvateľstva krajiny.

Radikálni budhistickí mnísi v Mjanmarsku odsudzujú prebiehajúcu návštevu pápeža Františka vo svojej krajine. Kritizovali aj mjanmarskú líderku Aun Schan Su Ťij za to, že ho vôbec pozvala.

Uvádza sa to vo vyhlásení Vlasteneckého zväzu mjanmarských mníchov (PMMU), v ktorom sa pápežova návšteva označuje za urážku budhistického Mjanmarska, a to aj vzhľadom na to, že pápež sa predtým vo svojich príhovoroch zmieňoval o Rohingoch.
Mnohí príslušníci budhistickej väčšiny v Mjanmarsku, vrátane vlády a PMMU, vôbec nepoužívajú pomenovanie Rohingovia, ale "ilegálni Bengálčania", ktorí podľa nich do krajiny prenikli zo susedného Bangladéša.

Na to, že pápež by nemal používať slovo Rohingovia, upozornil v rozhovore pre DPA aj jeden z popredných nacionalisticky zameraných mníchov z Jakchainského štátu, Ašin Kumára. "Môže to ohroziť stabilitu tejto krajiny. Tí, ktorí používajú slovo Rohingovia, sa miešajú do vnútorných záležitostí našej krajiny," vyhlásil Ašin.

Námestník riaditeľa ľudskoprávnej organizácie Human Rights Watch pre Áziu Phil Robertson uviedol, že pápežovi možno v rámci katolíckej cirkvi poradili, aby v Mjanmarsku o Rohingoch nehovoril. Obávali sa totiž, že v opačnom prípade by to malo dôsledky pre katolícku menšinu, ktorá tvorí 1,6 percenta obyvateľstva Mjanmarska.

"Je to veľmi nepredvídateľné, obzvlášť ak vláda a vojenské vedenie odvracajú zrak a nechajú extrémistické budhistické skupiny prenasledovať katolíkov, ktorých obavy (z prenasledovania) sa tak naplnia," konštatoval Robertson pre DPA.

Od otvorenia sa Mjanmarska svetu v roku 2011 sa zvýšil počet útokov proti moslimskej komunite, ktorá tvorí asi päť percent obyvateľstva krajiny. Z podnecovania násilností voči moslimom je veľmi často obviňovaná skupina extrémistických budhistických mníchov Ma Ba Tha.

RANGÚN/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Mjanmarsko

Dôležité udalosti