Letisko na indonézskom ostrove Bali je opäť v prevádzke

Vzhľadom na narastajúcu aktivitu sopky Agung tamojšie úrady v pondelok ráno miestneho času nariadili najvyšší stupeň výstrahy.

Medzinárodné letisko na indonézskom ostrove Bali, ktorý je obľúbenou turistickou destináciou, v stredu po dva a pol dni opäť obnovilo svoju prevádzku, prerušenú v dôsledku pokračujúcej erupcie sopky Agung. Informovala o tom agentúra AP.
Prevádzka letiska sa vrátila do normálu v stredu o 15.00 h miestneho času (08.00 h SEČ).

Hovorca letiska vysvetlil, že stĺp popola, ktorý sopka vychrlila do výšky 7600 metrov, začal vietor odnášať južným a juhovýchodným smerom od Agungu. Priestor nad letiskom je tak "čistý" a umožňuje štarty a pristávanie lietadiel.

Indonézsky prezident Joko Widodo však v stredu upozornil, že "nebezpečenstvo nepominulo". Apeloval na ľudí v sopkou ohrozenej oblasti, aby odišli z nebezpečnej zóny v blízkosti hory do bezpečia.

Agentúra Reuters informovala, že kvôli sopke letisko na Bali v utorok neprijalo 443 lietadiel letiacich na vnútroštátnych a medzinárodných linkách. Iné letiská v oblasti - napr. Surabaya na ostrove Jáva - však vyjadrili pripravenosť prijímať odklonené lety a prebookovať cestujúcim ich letenky.

Vzhľadom na narastajúcu aktivitu sopky Agung tamojšie úrady v pondelok ráno miestneho času nariadili najvyšší stupeň výstrahy a evakuáciu ľudí do vzdialenosti desiatich kilometrov.
Indonézsky úrad pre zmierňovanie následkov prírodných pohrôm vtedy súčasne oznámil, že medzinárodné letisko na ostrove Bali bude uzavreté. Toto rozhodnutie malo pôvodne platiť do štvrtka rána, ako v stredu uviedol hovorca letiska v balijskej metropole Denpasar.

Vulkán Agung (3142 m) je najvyšším vrchom na Bali. V posledných dňoch tam seizmológovia zaznamenali otrasy, dym z krátera a ďalšie náznaky, že dochádza k stúpaniu magmy k zemskému povrchu.

Posledný veľký výbuch tejto sopky nastal v roku 1963, keď prišlo o život približne 1100 ľudí.
Indonézia leží v oblasti tzv. Ohnivého kruhu v Tichom oceáne, v ktorej sa vyskytuje približne 90 percent všetkých zemetrasení na Zemi. Na indonézskych ostrovoch sa nachádza viac ako 130 činných sopiek.


JAKARTA/TASR
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Bali

Dôležité udalosti