Nový zimbabwiansky prezident vymenoval vládu

Gáborík strelil prvé dva góly v sezóne.
Zdroj: TASR/AP

Zložená je zo stúpencov vládnucej strany ako aj z osobností spojených s armádou, ktoré mu pomohli pri zosadení bývalého vodcu Mugabeho.

Nový zimbabwiansky prezident Emmerson Mnangagwa vymenoval vo štvrtok kabinet zložený zo stúpencov vládnucej strany ako aj z osobností spojených s armádou, ktoré mu pomohli pri zosadení bývalého vodcu Roberta Mugabeho. Informovala o tom v piatok agentúra AP.

V novovytvorenej vláde nemá zastúpenie žiadny z opozičných politikov. Zloženie nového kabinetu sa považovalo za prvú skúšku toho, či Mnangagwa, dlhoročný spojenec Mugabeho, vystúpil z jeho tieňa, píše agentúra AP. 

Vytvorenie 22-členného kabinetu bolo oznámené vo vysielaní zimbabwianskej štátnej televízie. Ministrom zahraničných vecí sa stal generálmajor Sibusiso Moyo, ktorý v polovici novembra ohlásil zásah armády do zimbabwianskej politiky. Ministrom pôdohospodárstva bude letecký maršal Perrance Shiri a ministrom pre informácie Chris Mutsvangwa, líder zimbabwianskych vojnových veteránov. 

Mnangagwov nástup je začiatkom novej éry v Zimbabwe po takmer 30-ročnom vládnutí Mugabeho (93), ktorý uvoľnil kreslo na nátlak zo strany armády, ako aj vládnucej strany Africký národný zväz Zimbabwe - Vlastenecký front (ZANU-PF).

Zimbabwianska armáda v polovici novembra prevzala moc v krajine po tom, ako Mugabe odvolal Mnangagwu - považovaného už predtým za jeho možného nástupcu - z funkcie viceprezidenta. Armáda i vplyvné združenie vojnových veteránov, ktoré takisto podporuje Mnangagwu, sa totiž obávali, že Mugabe by mohol moc odovzdať svojej nepopulárnej manželke Grace.

Takto bol Emmerson Mnangagwa uvedený do funkcie prezidenta Zimbabwe:


HARARE/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zimbabwe

Dôležité udalosti