Mladá Ferah opísala život v obliehanom Mosule. Pred islamistami sa ukrývala v izbe tri roky

00000811
Zdroj: TASR

Dievča prišlo o priateľov, blízkych aj sny.

Život, ako ho poznala, sa pre mladú Ferah skončil, keď mala iba 13 rokov. Vtedy obsadili iracké mesto Mosul militanti z teroristickej organizácie Islamský štát. Džihádisti rýchlo zmenili jeho ulice na nebezpečné územie, kde za neposlúchanie hrozila smrť.

Ostala, no uliciam sa vyhýbala

Dospievajúcemu dievčaťu sa odrazu zrútili sny o štúdiu dizajnu, prišla o priateľov aj blízkych, ktorí sa rozhodli z mesta utiecť. „Spala som, prebudil ma krik a streľba. Keď som sa pozrela z okna, videla som utekajúcich ľudí. Brali tašky a nohy na plecia," uviedla Ferah pre AP. 

Zdroj: TASR

Jej rodina sa rozhodla zostať, no vonkajšiemu svetu sa vyhýbala. Náboženská polícia Islamského štátu totiž sliedila po čo najmenšom „hriechu," za ktorý by mohla trestať, napríklad aj ukameňovaním. Ukryla sa do izby, kde si vytvorila vlastný svet. Začala si písať denník, miestnosť vyzdobila papierovými motýľmi a na stenu nad posteľ si nalepila lístočky s citátmi dodávajúcimi nádej na lepšiu budúcnosť.

Nádej našla v internete

So svetom začala komunikovať prostredníctvom internetu, jej statusy na Facebooku dosiahli aj šesťtisícovú čítanosť. Angličtinu si zlepšovala sledovaním videí na YouTube. V deň jej 16. narodenín si však teroristi pre Ferah pripravili prekvapenie - vypli internet v celom Mosule.

V úkryte strávila tínedžerka tri roky. Na jeseň v roku 2016 začala ofenzíva irackej armády, islamisti ustupovali a postupne obsadzovali domy obyvateľov, ktorí ešte v meste ostali. Napokon prišli aj do domu Ferahiných rodičov, všetci tak museli utiecť k susedom. Ferah zreteľne počula, ako pri ústupe v ich príbytku odpálili bombu.

Opäť začala snívať

Oslobodenie sa napokon dostavilo, dievča sa však pozeralo iba na ruiny, kde predtým stál jej dom. Aj napriek tomu sa šťastie do Ferahinho života vrátilo, rodičia prestavali dom a v súčasnosti, už ako 17-ročná slečna, opäť študuje. 

Na minulosť chce zabudnúť, sústredí sa na budúcnosť. Teraz dúfa, že bude môcť študovať vysnívaný interiérový dizajn v susednom Turecku.

MOSUL/pg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Irak

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.