Z vraždy investigatívnej maltskej novinárky obvinili troch mužov

Daphne Caruanovú Galiziovú zabila bomba uložená v jej aute počas jazdy.

Troch mužov obvinili v utorok z októbrovej vraždy maltskej investigatívnej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej. Za prísnych bezpečnostných podmienok prečítali na súde vo Vallette obvinenia voči bratom Alfredovi a Georgeovi Degiorgiovcom, ako aj voči Vinceovi Muscatovi. Ten má rovnaké priezvisko ako maltský premiér Joseph Muscat, ale nie sú v príbuzenskom vzťahu, informuje agentúra AP. Všetci traja obvinení majú kriminálnu minulosť a pred súdom uviedli, že sa cítia nevinní.

Sudca vyhovel žiadosti, aby im zmrazili majetok. Ich obvinenia obsahujú držanie zbraní či materiálu na výrobu bômb. Boli v skupine desiatich mužov zatknutých v pondelok ráno. Siedmich mužov prepustili na kauciu, ale ich vyšetrovanie bude pokračovať.

Caruanovú Galiziovú, známu 53-ročnú investigatívnu novinárku, blogerku a ostrú kritičku maltskej vlády, zabila 16. októbra bomba uložená v jej aute počas jazdy. K výbuchu došlo len niekoľko metrov od novinárkinho domu v dedine Bidnija. Podľa agentúry AP odvolávajúcej sa na predstaviteľov oboznámených s vyšetrovaním sa pri výbuchu použila trhavina TNT, čo je v rozpore s predchádzajúcimi správami o použití plastickej výbušniny Semtex.

Pri vyšetrovaní zločinu pomáha maltskej polícii americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) a Europol. Podľa nemenovaných predstaviteľov vybavenie FBI pomohlo k zozbieraniu dôkazov z "elektronickej komunikácie", ktoré viedli k podozrivým.

Pozrite si zábery z miesta činu:


VALLETTA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Malta

Dôležité udalosti