Lekári riešili etickú dilemu. Pacient mal na hrudi vytetovaný nápis "neoživovať"

1112_Horna_Dolna_11_12_P30_Po_20_30.mp4
Zdroj: shutterstock

Muž mal históriu pľúcnych ochorení, problémy so srdcom aj cukrovku.

Lekári v americkom Miami museli riešiť etickú dilemu, keď im do nemocnice priviezli 70-ročného muža v bezvedomí, ktorý mal tesne pod kľúčnou kosťou vytetovaný veľkými čiernymi písmenami nápis „Neresuscitovať." Prosbu o neoživovanie mal dokonca aj podpísanú. O prípade informoval The New England Journal of Medicine, podľa ktorého mal pacient históriu pľúcnych ochorení, problémy so srdcom aj cukrovku. V krvi mal aj vysokú hladinu alkoholu. 

Lekári ho vyšetrili, no muž sa z bezvedomia neprebudil a tak nevedeli, ako k jeho požiadavke v podobe tetovania pristúpiť. Skontaktovali sa preto s odborníkom na etiku Kennethom W. Goodmanom, ktorý im poradil, aby rešpektovali pacientovo prianie. „Máte pred sebou chlapa, ktorý si dal tú námahu, aby si toto slovo nechal na hruď vytetovať. Nespravíte niečo také, len aby ste sa na to každý deň pozerali v zrkadle a nemysleli ste to vážne," citoval New York Times Goodmana.

V Spojených štátoch amerických majú právo požiadať o to, aby ich v prípade zdravotných komplikácií neresuscitovali. Každý štát má na to iné podmienky, na Floride pacient vopred vyplní formulár. Lekári pomocou sociálnych pracovníkov vypátrali, že muž jeden taký vyplnil, a preto sa rozhodli rešpektovať jeho tetovanie. Ukončili tak ďalšie život zachraňujúce procedúry a pacient následne zomrel.

MIAMI/pg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Pacient

Dôležité udalosti

ONLINE: Nikto mi manžela nevezme, dokonca ani vojna, vyhlásila Zelenská ON-LINE
  • Ukrajinská prvá dáma Olena Zelenská dala interview ukrajinskej televízii RADA TV spolu so svojím manželom Volodymyrom Zelenským, ktorý si 20. mája pripomínal tri roky pôsobenia v prezidentskom úrade.

  • Rusko je ochotné pokračovať v mierových rozhovoroch s Ukrajinou, no iniciatívu na ich obnovenie musí prejaviť Kyjev.

  • Zelenskyj plánuje zákon o postavení poľských občanov na Ukrajine