Putin oznámil opätovnú kandidatúru i úplnú porážku islamistov na brehoch Eufratu

Ruský prezident Vladimir Putin.
Zdroj: TASR/AP

Post ruského prezidenta, voleného v priamych voľbách, bol zavedený na základe výsledkov referenda zo 17. marca 1991.

Ruský prezident Vladimir Putin sa bude uchádzať o znovuzvolenie vo voľbách hlavy štátu v marci 2018. Oznámil to v stredu na stretnutí s bývalými a súčasnými pracovníkmi automobilovej továrne GAZ v Nižnom Novgorode.

"Áno, budem kandidovať za prezidenta Ruskej federácie," vyhlásil 65-ročný Putin, ktorého citovala agentúra TASS.

Putin, ktorému vyprší súčasné funkčné obdobie 7. mája 2018, sa tak bude uchádzať o prezidentský úrad po štvrtý raz. V prípade víťazstva zostane vo funkcii do roku 2024.
Prezidentské voľby v Rusku sa majú uskutočniť 18. marca 2018. Rada federácie, horná komora parlamentu, oficiálne oznámi dátum konania volieb medzi 8. a 15. decembrom.

Hoci sa ozvali hlasy, že Putin sa už nebude uchádzať o post prezidenta, jeho oneskorené oznámenie o úmysle kandidovať je vnímané ako súčasť politického manévrovania Kremľa, konštatovala agentúra AP.

Podľa nej Putinovu voličskú základňu tvoria robotníci a štátni zamestnanci a šéf Kremľa sa v prieskumoch momentálne teší 80-percentnej podpore, čo mu dáva istotu, že získa víťazstvo už v prvom kole.

"Ďakujem vám za vašu prácu, za váš postoj k vašej práci, k vašej továrni, k vášmu mestu a vašej krajine! Som si istý, že spoločne uspejeme," citovala AP z Putinovho prejavu v továrni GAZ.

Len niekoľko hodín predtým sa Putina na jeho možnú kandidatúru pýtali mladí dobrovoľníci na stretnutí v Moskve. Povedal im, že rozhodnutie príde čoskoro.

Putin, ktorý je vo funkcii prezidenta alebo predsedu vlády takmer dve desaťročia, pravdepodobne zvíťazí v boji o post šéfa Kremľa na ďalšie šesťročné funkčné obdobie, poznamenala agentúra DPA. Väčšina Rusov podľa nej podporovala Putina aj v posledných rokoch, hoci boli poznačené ekonomickými ťažkosťami a rastúcim napätím Moskvy so Západom.

Post ruského prezidenta, voleného v priamych voľbách, bol zavedený na základe výsledkov referenda zo 17. marca 1991. Nárok na funkciu hlavy štátu má každý ruský občan nie mladší ako 35 rokov, ktorý má trvalé bydlisko v Rusku najmenej desať rokov.

Svoj zámer kandidovať v prezidentských voľbách už avizovali líder Liberálnodemokratickej strany Ruska (LDPR) Vladimir Žirinovskij, moderátorka a aktivistka Xenija Sobčaková, líder liberálnej strany Jabloko Grigorij Javlinskij, televízna moderátorka Jekaterina Gordonová, podnikateľ Sergej Polonskij, ale aj opozičný politik Alexej Navaľnyj.

Ako však vyhlásila predsedníčka Ústrednej volebnej komisie Ella Pamfilovová, Navaľnyj sa vzhľadom na usvedčenie z trestného činu nemôže uchádzať o prezidentský úrad najbližších desať rokov, ak ho súd nezbaví viny i trestu.

Prezident Ruskej federácie, bývalý ruský premiér a expredseda strany Jednotné Rusko Vladimir Putin oslávil 65 rokov 7. októbra. Do kresla hlavy štátu zasadol tretíkrát 7. mája 2012, šéfom Kremľa bol predtým ešte dve funkčné obdobia (2000-2008).

Od 8. mája 2008 do 7. mája 2012 viedol ako premiér ruskú vládu. Prezidentom bol v tom období jeho blízky politický partner Dmitrij Medvedev, ktorý je v súčasnosti premiérom. Ako premiérovi sa Putinovi podarilo pred prezidentskými voľbami v roku 2012 presadiť predĺženie funkčného obdobia prezidenta na šesť rokov.

Putin, ktorý v rokoch 1985-1990 v rámci KGB pôsobil v bývalej Nemeckej demokratickej republike (NDR), je plukovník v zálohe, dobre ovláda nemčinu a je držiteľom čierneho pásu v džude. Má však mnohých priaznivcov aj vďaka dlhodobo budovanému mediálnemu imidžu. Sám seba prezentuje ako aktívneho športovca alebo neohrozeného poľovníka či rybára.

Putin oznámil úplnú porážku Islamského štátu na oboch brehoch Eufratu v Sýrii

Teroristická skupina Islamský štát (IS) utrpela totálnu porážku na oboch brehoch rieky Eufrat v Sýrii. V stredu to vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin.

"Pred dvoma hodinami minister obrany (Sergej Šojgu) informoval, že operácie na východnom a západnom brehu Eufratu sa skončili úplnou porážkou teroristov," povedal Putin novinárom v Nižnom Novgorode, kde krátko predtým oznámil, že sa bude uchádzať o znovuzvolenie vo voľbách hlavy štátu v marci 2018.

"Prirodzene, stále môžu existovať určité izolované ohniská odporu, ale vo všeobecnosti sa bojová činnosť v tejto fáze a na tomto území skončila. Skončila sa plným, opakujem, víťazstvom a porážkou teroristov," zdôraznil Putin, ktorého citovala agentúra TASS.

Putin už v pondelok vyhlásil, že takmer celé územie Sýrie vrátane tradičných kresťanských oblastí je už oslobodené od teroristov. Rusko podľa neho pomôže v Sýrii aj pri obnove islamských a židovských svätýň, ktoré boli poškodené počas bojov s džihádistami z Islamského štátu.

Putin poznamenal, že Rusko nastolilo vzťahy so židovskou komunitou v Sýrii a ďalšími židovskými organizáciami vrátane tých, ktoré majú ústredie v New Yorku. "Budeme spolupracovať aj na riešení tohto problému," prisľúbil.

MOSKVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vladimir Putin

Dôležité udalosti