Zahraničné

Zázrak modernej medicíny: Tínedžerkám implantovali „umelé" vagíny

Umelo vypestované pohlavné orgány
Zdroj: BBC

Vypestovali ich v laboratóriu z ich vlastných buniek.

Štyrom mladým ženám, trpiacim zriedkavou genetickou poruchou, v USA úspešne implantovali vagíny vypestované v laboratóriu z ich vlastných buniek.

Dievčatá trpeli takzvaným MRK syndrómom (Mayerov-Rokitanského-Küsterov syndróm), vrodenou poruchou, ktorú charakterizujú vážne anomálie vo vývoji maternice a pošvy. V čase operácií mali od 13 do 18 rokov.

Nové orgány vypestovali výskumníci v laboratóriu zo svalových a epitelových buniek odobratých z tiel pacientok. Vrstvy buniek postupne nanášali na skelet vyrobený z biologicky odbúrateľného kolagénu.

Zdroj: BBC

Každý z orgánov lekári prispôsobili anatómii konkrétnej pacientky a umiestnili do špeciálneho inkubátora. Po týždni vaginálne implantáty voperovali do tiel pacientok a napojili ich na existujúce reprodukčné orgány.

"S odstupom šiestich mesiacov sa nedal rozoznať rozdiel medzi vypestovaným a normálnym orgánom," uviedol Anthony Atala, riaditeľ Inštitútu pre regeneratívnu medicínu na Wake Forest Baptist Medical Center zo Severnej Karolíny. Atala o úspešnom zákroku informoval spoločne z kolegami z Mexika.

Lekári dospievajúce dievčatá po zákrokoch z rokov 2005-2008 dlhodobo monitorovali a počas ôsmich rokov im pravidelne vykonávali odborné vyšetrenia a odoberali vzorky tkanív.

Zdroj: BBC

Implantované orgány sa podľa výskumníkov úspešne ujali a vyvíjali sa spoločne s nositeľkami, ktoré už medzitým dospeli.

Mladé ženy udávajú normálnu funkciu vagíny i sexuálnu aktivitu. Dve z nich, ktoré sa narodili bez vagíny, ale s funkčnou maternicou, normálne menštruujú, takže nie je úplne vylúčené, že by v budúcnosti mohli aj otehotnieť.USA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.