Po pokuse o útok v New Yorku Trump ďalej tlačí na sprísnenie imigračných zákonov

Dominika Mirgová
Zdroj: TASR

Prezident trvá na reforme laxného prisťahovaleckého systému.

Americký prezident Donald Trump vyzval po pondelňajšom pokuse o útok v New Yorku na sprísnenie prisťahovaleckých zákonov. Prvou vecou, ktorú musia USA urobiť, je reformovať "svoj laxný prisťahovalecký systém, umožňujúci príliš veľa nebezpečným a nedostatočne prevereným ľuďom dostať sa do našej krajiny", uviedol Trump vo vyhlásení zverejnenom na stránke Bieleho domu niekoľko hodín po explózii v newyorskom metre. 

Zdroj: TASR

Útočník podľa denníka New York Times vyšetrovateľom povedal, že svojím činom sa chcel pomstiť za americké letecké útoky na tzv. Islamský štát (IS). Inšpirovali ho plány útokov na vianočné ciele v Európe. Miesto v New Yorku si vybral kvôli rozvešaným vianočným plagátom. Vyšetrovateľom sa doposiaľ podarilo zistiť, že rúrková bomba bola odpálená pomocou vianočného osvetlenia, zápaliek a deväťvoltovej batérie. Krátka rúrka bola naplnená výbušným práškom, ale výbuch nebol dostatočne silný na to, aby ju rozmetal na množstvo smrtiacich úlomkov.

Inšpirovali ho islamskí radikáli

Pri príprave útoku si Ullah pomáhal propagandou IS na internete, uviedla agentúra AP. Rodina Akayeda Ullaha vydala prostredníctvom Rady pre americko-islamské vzťahy vyhlásenie, v ktorom vyjadrila hlboké poľutovanie z utrpenia spôsobeného útokom.

Zároveň však kritizovala spôsob, ako sa k nej správali orgány činné v trestnom konaní, keď okrem iného dali jedného jej neplnoletého člena vyviesť z triedy a vypočúvali ho bez prítomnosti rodiča, opatrovníka alebo právneho zástupcu.

NEW YORK/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti