Naši susedia majú malého nádejného astronóma. Iba 12-ročný chlapec z Poľska objavil svoju prvú kométu

Rafal si vyslúžil prezývku "lovec komét".
Rafal si vyslúžil prezývku "lovec komét". Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Mal iba 12 rokov, keď prvýkrát objavil novú kométu. Mladý Rafal Biros v skúmaní pokračoval ďalej a v priebehu nasledujúcich dvoch rokov objavil ďalších 10 – vyslúžil si tak prezývku „lovec komét“ a zapísal sa do Guinnessovej knihy rekordov ako najmladší človek, ktorému sa niečo také podarilo.

Astronómia ho nadchla už v škôlke. Prehĺbiť jeho vedomosti a záujem o vesmír sa mu podarilo počas pandémie. Školy boli zatvorené, a tak sa Rafal mohol naplno ponoriť do toho, čo ho vždy bavilo – začal hľadať kométy.

Jeho inšpiráciou sa okrem významných astronautov a vedcov stal aj jeho strýko. Má rovnakú záľubu ako Rafal a pri „lovení“ komét mu ochotne pomáha.

Rafalova prvá kométa dostala názov SOHO-4094. „Keď som objekt nahlásil, bol som si na 99 percent istý, že ide o kométu. S napätím som čakal na potvrdenie môjho prvého objavu. Keď sa to skutočne potvrdilo, bol som šokovaný, že som to dokázal,“ uvádza sa na webe Guinnessovej knihy rekordov.

Dôležité je nevzdať sa

Ako tvrdí sám Rafal, pri objavovaní komét či iných vesmírnych objektov je dôležitá vytrvalosť. „Zo začiatku je to ťažké, no nemôžete sa vzdať,“ dodáva chlapec.

Rafal začal skúmať vesmír aj vďaka projektu NASA Sungrazer, ktorý komukoľvek umožňuje prístup k snímkam vesmíru zo satelitov. Chlapec tieto snímky študuje a hľadá na nich vesmírne objekty. Okrem komét rád pozoruje aj hmloviny a galaxie.

Prečítajte si tiež:

Rozvíja svoje záľuby

Okrem astronómie sa venuje aj genealógií – hľadá svojich predkov a vytvára rodokmeň. Baví ho tiež fotografovanie. Teraz má 14 rokov a v skúmaní vesmíru pokračuje ďalej.

Rafal má na záver pekný odkaz: „Prvým krokom je jednoducho začať. Zapojenie sa do rôznych projektov vám umožňuje objavovať a rozvíjať svoje záľuby.“

Pozrite si archívnu reportáž o zelenej kométe, ktorú sme nedávno mohli pozorovať:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.