Naši susedia majú malého nádejného astronóma. Iba 12-ročný chlapec z Poľska objavil svoju prvú kométu

Rafal si vyslúžil prezývku "lovec komét".
Rafal si vyslúžil prezývku "lovec komét". Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Mal iba 12 rokov, keď prvýkrát objavil novú kométu. Mladý Rafal Biros v skúmaní pokračoval ďalej a v priebehu nasledujúcich dvoch rokov objavil ďalších 10 – vyslúžil si tak prezývku „lovec komét“ a zapísal sa do Guinnessovej knihy rekordov ako najmladší človek, ktorému sa niečo také podarilo.

Astronómia ho nadchla už v škôlke. Prehĺbiť jeho vedomosti a záujem o vesmír sa mu podarilo počas pandémie. Školy boli zatvorené, a tak sa Rafal mohol naplno ponoriť do toho, čo ho vždy bavilo – začal hľadať kométy.

Jeho inšpiráciou sa okrem významných astronautov a vedcov stal aj jeho strýko. Má rovnakú záľubu ako Rafal a pri „lovení“ komét mu ochotne pomáha.

Rafalova prvá kométa dostala názov SOHO-4094. „Keď som objekt nahlásil, bol som si na 99 percent istý, že ide o kométu. S napätím som čakal na potvrdenie môjho prvého objavu. Keď sa to skutočne potvrdilo, bol som šokovaný, že som to dokázal,“ uvádza sa na webe Guinnessovej knihy rekordov.

Dôležité je nevzdať sa

Ako tvrdí sám Rafal, pri objavovaní komét či iných vesmírnych objektov je dôležitá vytrvalosť. „Zo začiatku je to ťažké, no nemôžete sa vzdať,“ dodáva chlapec.

Rafal začal skúmať vesmír aj vďaka projektu NASA Sungrazer, ktorý komukoľvek umožňuje prístup k snímkam vesmíru zo satelitov. Chlapec tieto snímky študuje a hľadá na nich vesmírne objekty. Okrem komét rád pozoruje aj hmloviny a galaxie.

Prečítajte si tiež:

Rozvíja svoje záľuby

Okrem astronómie sa venuje aj genealógií – hľadá svojich predkov a vytvára rodokmeň. Baví ho tiež fotografovanie. Teraz má 14 rokov a v skúmaní vesmíru pokračuje ďalej.

Rafal má na záver pekný odkaz: „Prvým krokom je jednoducho začať. Zapojenie sa do rôznych projektov vám umožňuje objavovať a rozvíjať svoje záľuby.“

Pozrite si archívnu reportáž o zelenej kométe, ktorú sme nedávno mohli pozorovať:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Krátka správa

Turecko schváli vstup Švédska do NATO, ak USA umožnia predaj F-16tiek.

„Ak dodržia oni svoje sľuby, náš parlament tiež dodrží ten svoj,“ uviedol prezident Recep Tayyip Erdogan. Podľa neho spája vláda amerického prezidenta Joea Bidena schválenie švédskej žiadosti o vstup do NATO práve s predajom stíhačiek F-16. Erdogan tiež uviedol, že turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan minulý týždeň v New Yorku rokoval o vstupe Švédska do NATO s americkým rezortným kolegom Antonym Blinkenom.

Krátka správa

Počas záplav v Kapskom Meste zabila elektrina osem ľudí.

Z toho štyri boli deti. Juhoafrické mesto zasiahli prudké lejaky, ktoré spôsobili záplavy. „Operačné stredisko pre živelné pohromy má, žiaľ, potvrdených osem úmrtí spôsobených zásahom elektrickým prúdom,“ uvádza sa v oznámení. Obete podľa neho bývali v chatrčiach v okrajovej časti juhoafrickej metropoly.

Krátka správa

EÚ poskytne päť miliónov eur na humanitárnu pomoc pre ľudí z Náhorného Karabachu.

Azerbajdžan minulý týždeň vykonal bleskovú vojenskú operáciu proti karabašským Arménom, v rámci ktorej sa mu prakticky podarilo získať kontrolu nad Náhorným Karabachom. Európska komisia sa obáva, že to vyvolá masový exodus obyvateľov z tohto sporného regiónu.

Krátka správa

Ukrajina ukrýva lode s obilím na rumunskej strane Dunaja.

Spoločnosti prevážajúce ukrajinské obilie pre obavy z ruských útokov už niekoľko týždňov ukrývajú v noci svoje lode na rumunskom brehu rieky Dunaj. Diplomati z Európskej únie a USA rokovali o tomto ochrannom opatrení s rumunskými a ukrajinskými predstaviteľmi v auguste. Väčšina vyvážaného ukrajinského obilia v súčasnosti prechádza cez rumunský prístav Konstanca z dôvodu pokračujúcich ruských útokov na ukrajinské čiernomorské prístavy. (TASR)

Krátka správa

Viaceré pohraničné obce v Rusku sú bez prúdu, údajne po dronovom útoku Ukrajiny.

Ide konkrétne o sedem obcí v ruskej Kurskej oblasti hraničiacej s Ukrajinou. Došlo k tomu po tom, ako tam ukrajinský dron zhodil výbušninu na rozvodňu elektrickej energie. Zranenia neutrpel žiaden z obyvateľov. tamojší gubernátor Roman Starovoit uviedol, že k obnove dodávok energie dôjde hneď, ako to bude možné.

Krátka správa

Taliansko sa štátnym pohrebom lúči s exprezidentom Giorgiom Napolitanom.

Zomrel minulý piatok vo veku 98 rokov. Medzi účastníkmi poslednej rozlúčky s Napolitanom sú aj francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier. Všetky vlajky na verejných budovách a talianskych diplomatických i konzulárnych zastupiteľstvách v zahraničí boli po úmrtí bývalého prezidenta spustené na pol žrde až do dňa pohrebu, ktorý je zároveň vyhlásený za deň štátneho smútku.