Zahraničné

Britániu bičuje "hurikán", v Európe už traja mŕtvi

Silná búrka v Európe, Anglicko
Zdroj: SITA

Úrady evakuovali približne 10-tisíc domov na východnom pobreží Anglicka.

Búrka so sprievodným vetrom so silou orkánu zasiahla Britániu, narušila leteckú dopravu po celej Európe, zastavila vlaky a spôsobila výpadky elektriny v desaťtisícoch britských domácností. Nehody súvisiace s tlakovou nížou Xaver si zatiaľ vyžiadali troch mŕtvych.

Úrady evakuovali približne 10-tisíc domov na východnom pobreží Anglicka, keď meteorológovia vydali varovanie, že táto oblasť bude zrejme čeliť najväčšiemu vzostupu morskej hladiny za ostatných 60 rokov. Protipovodňové bariéry na rieke Temža - teda séria obrovských kovových panelov, ktoré sú rozmiestnené cez celú šírku rieky - dnes večer zdvihli, aby bol Londýn chránený pred náporom vody.

Zdroj: SITA

Záplavy spôsobené prívalovou vlnou počas búrok, ktoré naženú do vnútrozemia obrovské množstvá morskej vody, sa zároveň s mrazivým prudkým vetrom od Grónska očakávajú v Británii, Nemecku a Škandinávii.

Búrka Xaver sa prihnala do Škótska už v noci nadnes a bičovala Škótsku vysočinu vetrom s rýchlosťou až 229 kilometrov za hodinu. Vlaky nejazdili väčšinu dňa, ale neskôr začali prerušovane premávať, keď už z niektorých tratí odpratali trosky.

Záchranné tímy prepravovali obyvateľov v severnom Walese do bezpečia na člnoch, úrady v iných oblastiach rozdávali vrecia s pieskom a zriaďovali núdzové prístrešia.

Zdroj: SITA

Problémy v Európe

Problémy s dopravou hlásili z celej západnej Európy. Všetky lety na medzinárodné letisko v dánskej Kodani a z neho dnes zastavili. Zatiaľ nie je jasné, koľko pasažierov to postihlo a ani to, ako dlho zostane najväčšie škandinávske letisko zatvorené.

Zrušené boli aj takmer všetky lety do a z Hamburgu na severe Nemecka; holandské aerolínie KLM tiež zrušili desiatky letov na európske letiská.

Nemecká meteorologická služba uviedla, že búrkový front - ktorý silnel, keď od pobrežia Grónska smeroval na východ - prinesie tiež arktický vzduch a na niektorých miestach Európy výdatné sneženie.

Niektoré školy v severnom Holandsku zatvorili skôr, aby sa deti mohli dostať bezpečne domov a oslavovať s rodinou Sinterklaasa - tradičnú holandskú obdobu Santa Clausa a Vianoc.

Zdroj: SITA

Prvé obete

Nehoda západne od škótskeho Edinburghu si vyžiadala život vodiča nákladného auta a padajúci strom zabil muža v anglickom grófstve Nottinghamshire.

Polícia v západnom Dánsku oznámila, že zahynula 72-ročná žena, keď dodávku, v ktorej sa viezla so synom, sfúkol z cesty vietor.

Aj v iných častiach Európy sa pripravovali na najhoršie. Prevádzkovatelia trajektov zrušili linky na nemecké ostrovy Langeness a Hooge v Severnom mori neďaleko Dánska. Obyvatelia tam vrecami s pieskom chránili svoje domovy proti stúpajúcej hladine mora. Vlny mali totiž podľa predpovedí "špliechať až na múry".

Zdroj: SITA

https://www.youtube.com/watch?v=PhHoij4FtO4


LONDÝN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.