Mjanmarské sily zabili za mesiac 6700 Rohingov, tvrdia Lekári bez hraníc

Matky_a_dcery_02_01_P30_datum.mp4
Zdroj: TASR

Odhadovaný počet obetí etnického násilia je oveľa vyšší, než tvrdia vojenskí predstavitelia Mjanmarska.

Najmenej 6700 Rohingov prišlo o život počas prvého mesiaca operácie mjanmarských bezpečnostných síl voči príslušníkom tejto moslimskej menšiny. Uviedla to vo štvrtok medzinárodná zdravotnícka organizácia Lekári bez hraníc (MSF) so sídlom v Ženeve.

K tomuto odhadovanému počtu MSF dospeli na základe prieskumu, ktorý vykonali vo vybraných utečeneckých táboroch v oblasti Cox's Bazar na juhovýchode Bangladéša, kam utiekli pred násilnosťami státisíce Rohingov. Bilancia zahŕňa obdobie od 25. augusta, keď sa začala operácia mjanmarskej armády proti povstalcom v Jakchainskom štáte, do 24. septembra.

Zo správy MSF vyplýva, že odhadovaný počet obetí etnického násilia je oveľa vyšší, než tvrdia vojenskí predstavitelia Mjanmarska. Tí uvádzali, že pri operáciách v Jakchainskom štáte zahynulo menej než 400 osôb vrátane 12 príslušníkov bezpečnostných síl, informovala agentúra DPA. "Čo sa týka tohto počtu obetí, pravdepodobne ide o príliš nízky odhad," uviedol vo vyhlásení Sidney Wong, riaditeľ MSF pre zdravotnícke otázky. "(Doterajšie) prieskumy nezohľadňujú rodiny, ktorým sa nikdy nepodarilo ujsť z Mjanmarska," vysvetlil Wong.

Upozornil, že MSF nevykonávali prieskum v každom z utečeneckých táborov v Bangladéši. Podľa citovanej správy zahynulo počas vojenských operácií proti Rohingom aj najmenej 730 detí mladších ako päť rokov. Od konca augusta ušlo pred násilnosťami v Jakchainskom štáte - administratívnej časti Mjanmarska - do susedného Bangladéša približne 647.000 mjanmarských Rohingov. V Bangladéši pritom do augustového exodu žilo už vyše 300.000 Rohingov.

NAY PYI TAW/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Rohingovia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.