Zahraničné

Zomrel Nelson Mandela

Nelson Mandela
Zdroj: SITA

Prvý demokraticky zvolený prezident JAR bude mať štátny pohreb so všetkými poctami.

Niekdajší bojovník proti apartheidu a neskôr prvý černošský prezident JAR (1994-99), laureát Nobelovej ceny za mier Nelson Mandela dnes vo veku 95 rokov v kruhu svojej rodiny zomrel. V televíznom prenose to neskoro večer oznámil prezident Juhoafrickej republiky Jacob Zuma.

"Náš národ prišiel o svojho najväčšieho syna," povedal Zuma. Uviedol, že prvý demokraticky zvolený prezident JAR bude mať štátny pohreb so všetkými poctami a nariadil stiahnutie štátnych zástav do polovice žrde.

Pozrite si výber z reakcií svetových lídrov.

Zdroj: SITA

Nelson Rolihlahla Mandela sa narodil 18. júla 1918 v Umtate (Transkei, bývalý štát na juhu Afriky) ako najstarší syn náčelníka kmeňa Tembu. Od roku 1938 študoval právo na univerzite vo Fort Hare v Juhoafrickej republike. O dva roky bol vylúčený zo štúdia za organizovanie bojkotu volieb do študentskej rady. Pracoval v belošskej advokátskej poradni v Johannesburgu (JAR) a v roku 1942 ukončil diaľkové štúdium práva na univerzite (University of the Witwatersrand).

Zdroj: SITA

Vláda Nelsonovi Mandelovi niekoľkokrát ponúkla milosť, ak odíde do exilu v Transkei, ale vždy to odmietol. Po nástupe Frederika de Klerka do funkcie juhoafrického premiéra ho v roku 1990 po 27 rokoch v žalári oslobodili. V máji 1994 sa Mandela stal sa prvým černošským prezidentom v histórii JAR. V tejto funkcii pôsobil päť rokov, v roku 1999 sa stiahol z politického života a usadil sa vo svojom rodisku.

Získal viaceré medzinárodné ocenenia

Nelson Mandela získal viaceré medzinárodné ocenenia (Nehrúova cena za medzinárodné porozumenie, Cena Andreja Sacharova a Cena za mier, Rad sv. Jána od britskej kráľovnej Alžbety II., prezidentská medaila slobody od Georga W. Busha) a v roku 1993 spolu s bývalým prezidentom JAR Frederikom de Klerkom Nobelovu cenu za mier.

Zdroj: SITA

Zdroj: SITA

Dlho bol chorý

Mandela bol dlho vážne chorý, posledné dva roky bol opakovane hospitalizovaný. V júni tohto roku ho urgentne hospitalizovali s respiračnými problémami kvôli pľúcnej infekcii, po takmer trojmesačnom pobyte v nemocnici sa vrátil do svojho domova v Johannesburgu v septembri. Prezident Zuma vtedy uviedol, že Mandela je naďalej vo vážnom zdravotnom stave. Jeho domov bol však prestavaný tak, aby mu v ňom bolo umožnené poskytovanie intenzívnej lekárskej starostlivosti na rovnakej úrovni, ako v nemocnici.

Zdroj: SITA
Jeho úmrtie oznámil v televízii prezident Juhoafrickej republiky Jacob Zuma, ktorého citovali svetové agentúry.

https://www.youtube.com/watch?v=yO5seNFaxmI


Uviedol, že Mandela zomrel pokojne vo svojom domove v Johannesburgu vo veku 95 rokov. Bude mať štátny pohreb.

JOHANNESBURG, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.