Indický plán na obnovu populácie gepardov má nedostatky. Za posledný týždeň zahynuli tri mláďatá

Za posledný týždeň v Indii uhynuli tri gepardie mláďaťa.
Za posledný týždeň v Indii uhynuli tri gepardie mláďaťa. Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

India vyhotovila plán, podľa ktorého chcú obnoviť populáciu gepardov vo voľnej prírode. Už desiatky rokov je táto šelma v Indii vyhynutá. Predstavy však zatiaľ nenaplnili očakávania a plánu sa nedarí. Za posledný týždeň uhynuli tri gepardie mláďaťa.

Indická vláda v roku 1952 vyhlásila gepardy za oficiálne vyhynutý druh. Minulý rok doviezli z Namíbie 8 gepardov, vo februári tohto roku ich priviezli 12, píše BBC.

Z celkového počtu za posledné mesiace uhynuli tri gepardy. Predošlý týždeň však spustil vlnu obáv a kritiky, pretože v národnom parku indického štátu Madhjapradéš uhynuli ďalšie tri mláďaťa, ktoré sa narodili v marci.

Podľa odborníkov na životné prostredie je národný park Kuno nevhodný pre vyšší počet gepardov a potrebujú viac priestoru. Teplota v parku počas minulého týždňa dosiahla 47 °C a opatrovatelia zistili, že tri mláďatá sú príliš slabé a extrémne dehydrované. Dva dni na to mláďatá uhynuli.

Prečítajte si tiež:

Gepardy ako nástroj populizmu

Prvých osem gepardov vypustil do oploteného parku minulý rok premiér Naréndra Módí. Mnohí odborníci však kritizujú, že to spravil zo sebeckých dôvodov a pre publicitu. Údajne mal šelmy vypustiť s veľkou slávou v deň svojich narodenín, informuje televízia ČT24.

Indický súd pred týždňom rozhodol, že národný park Kuno nie je vhodný pre výskyt afrických gepardov. Súd vyzval vládu, aby sa „preniesla cez politiku“ a umiestila gepardy aj do iných štátov, napríklad do Rádžasthánu, kde vládne ich opozícia.

Prečítajte si tiež:

Úmrtia očakávali

Názory odborníkov sa v tejto oblasti nezhodujú. Vedci, ktorí riadia plán obnovy populácie gepardov tvrdia, že úmrtia sú prirodzené a boli očakávané. Zdôrazňujú, že od spustenia programu sa v Indii narodili štyri mláďatá.

Kritik projektu Ráví Čellam naopak tvrdí, že plán indickej vlády nemá so záchranou prírody nič spoločné a 14 gepardov stále ostáva nevhodne umiestnených v malých výbehoch.

Gepardy majú nízku mieru reprodukčnej úspešnosti a dlhodobo čelia vyhynutiu. S nízkym počtom potomkov populácia nerastie a nedokáže sa ani adaptovať na nové prostredie a klimatické zmeny, uvádza National Geographic.

Pozrite si reportáž z nedávnej tragickej udalosti, kde lev usmrtil majiteľa zoologickej záhrady:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Krátka správa

Turecko schváli vstup Švédska do NATO, ak USA umožnia predaj F-16tiek.

„Ak dodržia oni svoje sľuby, náš parlament tiež dodrží ten svoj,“ uviedol prezident Recep Tayyip Erdogan. Podľa neho spája vláda amerického prezidenta Joea Bidena schválenie švédskej žiadosti o vstup do NATO práve s predajom stíhačiek F-16. Erdogan tiež uviedol, že turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan minulý týždeň v New Yorku rokoval o vstupe Švédska do NATO s americkým rezortným kolegom Antonym Blinkenom.

Krátka správa

Počas záplav v Kapskom Meste zabila elektrina osem ľudí.

Z toho štyri boli deti. Juhoafrické mesto zasiahli prudké lejaky, ktoré spôsobili záplavy. „Operačné stredisko pre živelné pohromy má, žiaľ, potvrdených osem úmrtí spôsobených zásahom elektrickým prúdom,“ uvádza sa v oznámení. Obete podľa neho bývali v chatrčiach v okrajovej časti juhoafrickej metropoly.

Krátka správa

EÚ poskytne päť miliónov eur na humanitárnu pomoc pre ľudí z Náhorného Karabachu.

Azerbajdžan minulý týždeň vykonal bleskovú vojenskú operáciu proti karabašským Arménom, v rámci ktorej sa mu prakticky podarilo získať kontrolu nad Náhorným Karabachom. Európska komisia sa obáva, že to vyvolá masový exodus obyvateľov z tohto sporného regiónu.

Krátka správa

Ukrajina ukrýva lode s obilím na rumunskej strane Dunaja.

Spoločnosti prevážajúce ukrajinské obilie pre obavy z ruských útokov už niekoľko týždňov ukrývajú v noci svoje lode na rumunskom brehu rieky Dunaj. Diplomati z Európskej únie a USA rokovali o tomto ochrannom opatrení s rumunskými a ukrajinskými predstaviteľmi v auguste. Väčšina vyvážaného ukrajinského obilia v súčasnosti prechádza cez rumunský prístav Konstanca z dôvodu pokračujúcich ruských útokov na ukrajinské čiernomorské prístavy. (TASR)

Krátka správa

Viaceré pohraničné obce v Rusku sú bez prúdu, údajne po dronovom útoku Ukrajiny.

Ide konkrétne o sedem obcí v ruskej Kurskej oblasti hraničiacej s Ukrajinou. Došlo k tomu po tom, ako tam ukrajinský dron zhodil výbušninu na rozvodňu elektrickej energie. Zranenia neutrpel žiaden z obyvateľov. tamojší gubernátor Roman Starovoit uviedol, že k obnove dodávok energie dôjde hneď, ako to bude možné.

Krátka správa

Taliansko sa štátnym pohrebom lúči s exprezidentom Giorgiom Napolitanom.

Zomrel minulý piatok vo veku 98 rokov. Medzi účastníkmi poslednej rozlúčky s Napolitanom sú aj francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier. Všetky vlajky na verejných budovách a talianskych diplomatických i konzulárnych zastupiteľstvách v zahraničí boli po úmrtí bývalého prezidenta spustené na pol žrde až do dňa pohrebu, ktorý je zároveň vyhlásený za deň štátneho smútku.