Ukrajina požiadala Nemecko o poskytnutie kontroverzného typu rakiet

Ukrajina požiadala Nemecko o poskytnutie kontroverzného typu rakiet
Ukrajina požiadala Nemecko o rakety typu Taurus. Zdroj: Profimedia

Ukrajina požiadala Berlín o poskytnutie striel vzduch-vzduch Taurus, ktoré majú dolet až 500 kilometrov.

V sobotu o tom informovalo nemecké ministerstvo obrany. TASR správu prevzala z agentúry AFP. 

Požiadavka na poskytnutie rakiet vzduch-vzduch prišla v čase, keď sa Ukrajina pripravuje na protiofenzívu, ktorou chce získať späť svoje územia okupované ruskou armádou. 

Nemecko potvrdilo, že požiadavku od Ukrajiny dostalo, ale bližšie informácie neposkytlo. 

Rakety Taurus od nemecko-švédskeho výrobcu Taurus Systems by Ukrajine umožnili zasahovať ciele na území Ruska, upozorňuje AFP. 

Prečítajte si tiež:

Spojené štáty a ďalšie krajiny Západu sú však v otázke dodávania takýchto zbraní pre Kyjev opatrné. Obávajú sa totiž, že dodanie zbraní, ktoré dokážu doletieť až na územie Ruska, by mohlo spôsobiť eskaláciu a rozšírenie konfliktu. 

AFP pripomína, že Nemecko sa stalo druhým najväčším poskytovateľom vojenskej pomoci pre Kyjev hneď po Spojených štátoch. Berlín v najbližšom období plánuje Ukrajine dodať balík vojenskej pomoci, ktorý bude obsahovať protiraketové systémy, 30 tankov typu Leopard 1, viac ako 100 obrnených vozidiel a 200 hliadkovacích dronov. 

Berlín je však v otázke poskytnutia stíhačiek či striel zem-vzduch pre Ukrajinu nateraz obozretný, dodáva AFP.

Dostatok zbraní je pre Ukrajinu kľúčový, pozrite si archívnu reportáž

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Krátka správa

Turecko schváli vstup Švédska do NATO, ak USA umožnia predaj F-16tiek.

„Ak dodržia oni svoje sľuby, náš parlament tiež dodrží ten svoj,“ uviedol prezident Recep Tayyip Erdogan. Podľa neho spája vláda amerického prezidenta Joea Bidena schválenie švédskej žiadosti o vstup do NATO práve s predajom stíhačiek F-16. Erdogan tiež uviedol, že turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan minulý týždeň v New Yorku rokoval o vstupe Švédska do NATO s americkým rezortným kolegom Antonym Blinkenom.

Krátka správa

Počas záplav v Kapskom Meste zabila elektrina osem ľudí.

Z toho štyri boli deti. Juhoafrické mesto zasiahli prudké lejaky, ktoré spôsobili záplavy. „Operačné stredisko pre živelné pohromy má, žiaľ, potvrdených osem úmrtí spôsobených zásahom elektrickým prúdom,“ uvádza sa v oznámení. Obete podľa neho bývali v chatrčiach v okrajovej časti juhoafrickej metropoly.

Krátka správa

EÚ poskytne päť miliónov eur na humanitárnu pomoc pre ľudí z Náhorného Karabachu.

Azerbajdžan minulý týždeň vykonal bleskovú vojenskú operáciu proti karabašským Arménom, v rámci ktorej sa mu prakticky podarilo získať kontrolu nad Náhorným Karabachom. Európska komisia sa obáva, že to vyvolá masový exodus obyvateľov z tohto sporného regiónu.

Krátka správa

Ukrajina ukrýva lode s obilím na rumunskej strane Dunaja.

Spoločnosti prevážajúce ukrajinské obilie pre obavy z ruských útokov už niekoľko týždňov ukrývajú v noci svoje lode na rumunskom brehu rieky Dunaj. Diplomati z Európskej únie a USA rokovali o tomto ochrannom opatrení s rumunskými a ukrajinskými predstaviteľmi v auguste. Väčšina vyvážaného ukrajinského obilia v súčasnosti prechádza cez rumunský prístav Konstanca z dôvodu pokračujúcich ruských útokov na ukrajinské čiernomorské prístavy. (TASR)

Krátka správa

Viaceré pohraničné obce v Rusku sú bez prúdu, údajne po dronovom útoku Ukrajiny.

Ide konkrétne o sedem obcí v ruskej Kurskej oblasti hraničiacej s Ukrajinou. Došlo k tomu po tom, ako tam ukrajinský dron zhodil výbušninu na rozvodňu elektrickej energie. Zranenia neutrpel žiaden z obyvateľov. tamojší gubernátor Roman Starovoit uviedol, že k obnove dodávok energie dôjde hneď, ako to bude možné.

Krátka správa

Taliansko sa štátnym pohrebom lúči s exprezidentom Giorgiom Napolitanom.

Zomrel minulý piatok vo veku 98 rokov. Medzi účastníkmi poslednej rozlúčky s Napolitanom sú aj francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier. Všetky vlajky na verejných budovách a talianskych diplomatických i konzulárnych zastupiteľstvách v zahraničí boli po úmrtí bývalého prezidenta spustené na pol žrde až do dňa pohrebu, ktorý je zároveň vyhlásený za deň štátneho smútku.