Experti uskutočnili test, má znepokojujúce výsledky. Komerčným lietadlám hrozí útok hackerov

Vlak sa zrazil s nákladným autom.
Zdroj: shutterstock/Lars Lindblad

Hackerský test sa odohral na letisku v Atlantic City.

Zástupca amerického bezpečnostného úradu Robert Hickey na stretnutí CyberSat Summit 2017 vo Virgínii predstavil výsledky minuloročného testu, ktorým tím expertov demonštroval, že komerčné lietadlo je možné na diaľku v bežnej prevádzke hacknúť.

Rádiová komunikácia

Hackerský test sa odohral na letisku v Atlantic City, pričom programátor prenikol do lietadla typu Boeing 757, uviedol pre portál Defense Daily. „Keď som lietadlo narušil hackerským útokom, nikto sa v ňom nenachádzal. K dispozícii som mal iba bežné veci, ktorými človek dokáže prelomiť bezpečnostné brány. Podarilo sa mi preniknúť do počítačových systémov stroja," vysvetlil Hickey.

Bližšie detaily útoku podliehajú prísnemu utajeniu. Známe je iba to, že využil rádiovú komunikáciu s lietadlom.

Piloti nič netušili

Reakcie odborníkov na tento test boli prekvapivé, vraj o takom niečom „vedia už roky" a „že nejde o nič vážne." Sedem pilotov spoločností American Airlines a Delta Airlines však o tom počulo prvýkrát na konferencii v marci a boli vyvedení z miery. „Rozčuľovali sa, prečo sa o možnosti, že niekto sa dokáže dostať do ich systémov, dozvedeli až teraz," povedal Hickey.

Infraštruktúra leteckej dopravy je podľa neho komplikovaná, pretože sa skladá z viacerých zložiek, ktorých bezpečnosť spadá pod rôzne orgány. Novšie lietadlá typu Boeing 787 alebo Airbus A350 už síce vyrobili s ochranou proti podobnému typu útoku, no tým starším, ktorých je v súčasnosti v prevádzke približne 90 percent, chýba.

NEW YORK/pg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Lietadlo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.