Zahraničné

Tejto správy o stratenom lietadle MH370 sa všetci obávali

Pátranie po malajzijskom lietadle
Zdroj: SITA

Britské médiá však prišli aj s novinkou. Hodinu po zmiznutí kopilot telefonoval.

Austrálska vláda v sobotu potvrdila, že snahy o nájdenie stôp po zmiznutom malajzijskom lietadle rapídne klesli. Premiér Tony Abbott označil hľadanie v hĺbke 4,5 kilometra a tisíc kilometrov od pevniny za "obrovskú úlohu", keďže potenciálne signály z čiernych skriniek zmiznutého boeingu nezachytili od utorka.

Batérie záznamníkov sa navyše už vybíjajú, aj keď ich signál údajne môže vydržať 40 dní a nie 30, ako sa predtým myslelo. Pátracie tímy preto podľa neho musia čo najrýchlejšie vyčleniť čo najmenšiu oblasť, kde sa zariadenia na základe zistení môžu nachádzať.

Kopilot po zmiznutí telefonoval

Medzitým sa objavili aj ďalšie informácie o lete MH370. Podľa britských médií bol približne hodinu po zmiznutí stroja z radarov uskutočnený hovor z mobilného telefónu kopilota. Umožniť to malo dostatočné klesnutie lietadla nad západným pobrežím Malajzie, kde nad ostrovom Penang zachytil signál mobilnej siete.S kým sa snažil spojiť známe nie je.

USA zároveň v piatok popreli špekulácie, že stroj pristál na americkej leteckej základni na vzdialenom ostrove Diego García pri Maldivách. Podľa amerického veľvyslanectva v Kuala Lumpur je to výmysel. 

Zdroj: SITA

Malajzijský boeing s 239 osobami zmizol 8. marca za dodnes neobjasnených okolností počas letu z Kuala Lumpuru do Pekingu. Napriek znefunkčneným komunikačným zariadeniam sa vyšetrovateľom podarilo zistiť, že stroj sa nad Juhočínskym morom otočil a zamieril nad Indický oceán, kde sa teraz pokúšajú nájsť jeho zvyšky.

Austrálske úrady v pondelok potvrdili prípravy na vyslanie robotickej ponorky, ktorej úlohou bude preskúmať morské dno v oblasti, kde sa boeing malajzijskej spoločnosti s najväčšou pravdepodobnosťou zrútil. Koordinátor pátracej akcie označil šance na objavenie trosiek stroja na hladine oceánu za mizivé z dôvodu silných prúdov a cyklónu, ktorý sa oblasťou minulý týždeň prehnal.

PERTH/SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.