Zahraničné

Nemecká firma vyrobila omylom hrnčeky s Hitlerovou tvárou

Hrnček s Hitlerovou tvárou
Hrnček s Hitlerovou tvárou Zdroj: SITA

Teraz je z nich hit.

Nemecký nábytkársky reťazec Zurbrüggen sa piatok ospravedlnil za predaj šálok, na ktorých sa objavila fotografia nacistického vodcu Adolfa Hitlera spolu so svastikou. Profil Hitlera na 30-fenikovej poštovej známke z roku 1941 bol súčasťou výzoru šálky, ktorý podľa vedenia firmy vyrobili v Číne. Tvár najvyššieho predstaviteľa vojnového Nemecka si všimli až zákazníci. Do momentu stiahnutia položky z pultov sa ich za dve eurá predalo 175.

Zdroj: SITA

Reťazec im teraz za vrátenie šálky ponúka 20-eurový poukaz na nákup v ich obchode. Podľa neho sa stala "hrozná chyba ako dôsledok hlúpeho nakopenia nešťastných okolností". Šálka sa však zrejme stane zberateľskou raritou. Veľký záujem o ňu už prejavilo aj múzeum v Bonne. Zvyšok z celkovo 5-tisíc objednaných kusov pre pobočku v meste Bielefeld totiž reťazec už zničil. Čínsky dizajnér si údajne neuvedomil, koho podobizeň použil. Výrobca prisľúbil vyšetrovanie.

Hitler sa k moci v Nemecku dostal v roku 1933 a postupne si uzurpoval absolútnu moc. Tvrdými podmienkami mierovej zmluvy zbedačené Nemecko zatiahol do najhoršej vojny v dejinách ľudstva a stál za vyvraždením miliónov Židov, Rómov a odporcov jeho režimu. Spravodlivého súdu sa však nedočkal, keďže mal spáchať samovraždu vo svojom bunkri tesne pred obsadením Berlína sovietskou armádou.

Nemecko, Hitler, hrnček, známka, pošta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti