Zahraničné

FOTOGALÉRIA: Xaver ničí ďalej. Piati mŕtvi a tisíce evakuovaných

Silná búrka v Európe.
Silná búrka v Európe. Zdroj: SITA

Búrka na západe a severe spôsobila vážne dopravné problémy a výpadky elektrickej energie.

Päť osôb prišlo vo štvrtok o život alebo je nezvestných a ďalšie tisíce evakuovali v dôsledku silnej búrky, ktorá zasiahla západ a sever Európy.

Zdroj: SITA

Búrka spôsobila aj vážne dopravné problémy a výpadky elektrickej energie, bez ktorej sa ocitlo 20-tisíc Britov. Tamojšie úrady navyše evakuovali 15-tisíc ľudí.

Búrku pomenovanú Xaver sprevádzal na britských ostrovoch sprevádzal vietor s rýchlosťou miestami až takmer 230 kilometrov za hodinu. Úrady v Dánsku a Škótsku museli zastaviť železničnú dopravu, zrušené boli stovky letov a veľké obmedzenia sa dotkli aj trajektov.

Uzavrieť museli aj jeden z najdlhších európskych mostov medzi Švédskom a Dánskom. V nemeckom prístavnom meste Hamburg zase vo viacerých školách zrušili na piatok vyučovanie. Mŕtvych alebo nezvestný hlásia z Británie, Škótska, Švédska a Dánska.

Silný frontálny systém sa sformoval nad Atlantickým oceánom a cez Grónsko prináša na starý kontinent arktický vzduch spojený so silným vetrom. Holandskí meteorológovia vo štvrtok vydali varovanie na 24 hodín, keďže búrku označili oranžovým kódom, po ktorom nasleduje už len červený označujúci najhoršie možné poveternostné podmienky.

Zdroj: SITA

Zdroj: SITA

Zdroj: SITA

Zdroj: SITA

Zdroj: SITA

Zdroj: SITA

Zdroj: SITA

Dvom lietadlám sa nepodarilo pristáť v silnom vetre na letisku v Birminghame v Británii.

https://www.youtube.com/watch?v=qzlQ_f4SMj0LONDÝN, SITA - aktualizované

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.