Zahraničné

Rusko zhromažďuje pri ukrajinskej hranici vojsko

Ruský strelec drží stráž
Zdroj: SITA

Satelitné zábery ukazujú, že sa tam nachádza do 40.000 ruských vojakov.

Rusko zhromaždilo desaťtisíce dobre vybavených vojakov neďaleko ukrajinskej hranice - popri 25.000 vojakoch, ktorých nedávno presunulo na Krym, pričlenený v marci k Ruskej federácii. Uviedol to v nedeľu britský veľvyslanec pri OSN Mark Lyall Grant.

Zdroj: SITA
"Satelitné zábery ukazujú, že v blízkosti hranice s Ukrajinou sa nachádza od 35.000 do 40.000 ruských vojakov vybavených bojovými lietadlami, tankami, delostrelectvom a jednotkami logistickej podpory," citovala Lyalla Granta agentúra Reuters.

"A to okrem 25.000 ruských vojakov nezákonne umiestnených na Kryme," dodal zástupca Británie vo vystúpení na mimoriadnom zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN o situácii na Ukrajine.

Zasadnutie zvolali na žiadosť Ruska po náraste násilia na východe Ukrajiny. Ruský veľvyslanec pri OSN Vitalij Čurkin uviedol, že je znepokojený oznámením Ukrajiny, že vyšle ozbrojené sily na potlačenie čoraz odvážnejších proruských separatistov.

Americké ministerstvo zahraničných vecí medzitým uviedlo, že proruskí militanti obsadili v sobotu vládne budovy v šiestich mestách východnej Ukrajiny v rámci koordinovanej operácie, ktorá pripomína akcie uskutočnené na Kryme pred jeho anektovaním Ruskom.

"Mnoho militantov bolo vybavených nepriestrelnými vestami a maskovacími uniformami s odstránenými insígniami a niesli zbrane ruského pôvodu," píše sa vo vyhlásení s nadpisom "Dôkazy o ruskej podpore pre destabilizáciu Ukrajiny".

"Tieto operácie sú v mnohom podobné tým, ktoré boli koncom februára vykonané na Kryme a ktoré vyvrcholili nezákonnou vojenskou intervenciou Ruska a údajným zabratím Krymu," citovala z vyhlásenia rezortu diplomacie USA agentúra Reuters.

"Udalosti z 12. apríla jasne naznačujú, že Rusko teraz na východnej Ukrajine používa rovnakú taktiku, akú použilo na Kryme, aby podnecovalo separatizmus, narúšalo zvrchovanosť Ukrajiny a uplatňovalo kontrolu nad svojím susedom v rozpore so záväzkami Ruska na základe medzinárodného práva," dodáva vyhlásenie.

NEW YORK, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.