V USA testujú, ako reagovať na strelca na škole. Simulácia vyzerá mrazivo reálne

Testom chcú pripraviť učiteľov na útoky.
Zdroj: TV Markíza

Vytvorili ju experti z americkej armády.

Navonok to vyzerá ako počítačová hra, simulácia však vychádza z reálnych udalostí. "Je tam 3D zvuk, môžete počuť odkiaľ prichádzajú guľky, kde sa strieľa. Počujete a vidíte vystrašených študentov. Je to pomerne desivé, vždy mám pritom husiu kožu," uviedla Tamara Griffith z armádneho výskumného laboratória v Orlande.

Simuláciu vytvorili experti z americkej armády. Niečo podobné už predtým používali na výcvik vojakov, táto má slúžiť výhradne učiteľom. Ten musí v simulácii konať rýchlo a premyslene. Program počiny pedagógov rovno vyhodnocuje a zároveň ich učí, čo mohli urobiť lepšie.

"Mnohé z tých vecí, ktoré testujú, už niekto pred nimi v reálnej situácii urobil. Napríklad pri streľbe na Technickej univerzite vo Virgínii sa ako veľmi správne ukázalo rozhodnutie zabarikádovať dvere nábytkom," povedal projektový manažér Bob Walker.

Opodstatnenosti takéhoto programu nahrávajú štatistiky. Takmer tretina všetkých masových strelieb v Spojených štátoch sa od roku 2000 stala práve na školách. Nie sú to len univerzity, ale často základné školy, kde je kľúčové ako sa zachová práve učiteľ. "Streľby na školách sú žiaľ realita, a preto je dobré ukázať im, aké majú najlepšie možnosti prežitia," dodala Griffithová.


ORLANDO/TV MARKÍZA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.