Zahraničné

Na východe Ukrajiny vztýčili vlajku Doneckej ľudovej republiky

Maskovaní proruskí aktivisti útočia na britského fotografa Fredericka Paxtona počas útoku na policajnú stanicu v ukrajinskom mes
Maskovaní proruskí aktivisti útočia na britského fotografa Fredericka Paxtona počas útoku na policajnú stanicu v ukrajinskom meste Horlivka. Zdroj: TASR

Dočasný ukrajinský prezident dal protiteroristickej operácii zelenú.

Sledujte vývoj udalostí na Ukrajine. V tomto článku nájdete všetko dôležité, priebežne ho akutalizujeme.

17.10 h: Dočasný prezident Turčynov "dal zelenú" protiteroristickej operácii

Dočasný ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov dnes potvrdil podpisom rozhodnutie Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny (SNBO) o rozsiahlej protiteroristickej operácii na východe krajiny. Informovali o tom zhodne ukrajinské i ruské tlačové agentúry s tým, že samotný obsah rozhodnutia podlieha utajeniu.

16.45 h: V Horlivke je pod kontrolou proruských aktivistov aj mestská rada

Pod kontrolou proruských aktivistov je dnes už aj sídlo mestskej rady vo východoukrajinskej Horlivke, kde separatisti už skôr ovládli policajnú stanicu.

O zosadení miestneho starostu a vztýčení vlajky tzv. Doneckej ľudovej republiky nad sídlom mestskej rady informovali internetové vydanie denníka Ukrajinska pravda a tlačová agentúra UNIAN.

Zdroj: TASR

16.00 h: Do Slovjanska dorazili pozorovatelia z OBSE

Medzinárodní pozorovatelia z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) pricestovali do mesta Slavjansk, ktoré bolo dejiskom najnovších krvavých nepokojov na juhovýchode Ukrajiny. Informovala v pondelok ukrajinská televízia.

„Predstavitelia OBSE sa rozmiestňujú na Ukrajine s cieľom preskúmať súčasnú situáciu,“ uviedol nemenovaný člen organizácie pre stanicu 24. Podľa zdroja má tím pozorovateľov v úmysle monitorovať situáciu vo viacerých ukrajinských mestách bez toho, aby zasahoval do tamojšieho diania.

15.50 h: Proruskí separatisti na východe Ukrajiny žiadajú o pomoc Putina

Proruskí separatisti, ktorí sa hlásia k takzvanej Doneckej ľudovej republike na východe Ukrajiny, vyzvali dnes ruského prezidenta Vladimira Putina, aby im pomohol s obranou proti ukrajinským vládnym jednotkám, informovala agentúra Reuters.

Vodca separatistov na tlačovej konferencii, ktorá sa konala v sídle mestskej rady v Slovjansku, vyzval Putina, aby osobne upriamil svoju pozornosť na meniacu sa situáciu a pomohol, ako sa len dá.

Zdroj: TASR

14.40 h: Tymošenková tvrdí, že Ukrajine bola vyhlásená vojna

Bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková dnes vyzvala lídrov všetkých krajín, aby na Rusko uvalili sankcie tretieho stupňa a požiadala ich, aby ukrajinskému ľudu poskytli "priamu vojenskú pomoc".

Na svojej facebookovej stránke dnes Tymošenková napísala, že "Ukrajine bola vyhlásená vojna". Dodala, že ešte nedávno bola presvedčená, že súčasnú krízu v krajine možno vyriešiť pokojne a zabrániť tak širokospektrálnej ruskej vojenskej agresii voči Ukrajine. "Táto šanca je stratená. Nezastavia sa, kým ich my nezastavíme," upozornila Tymošenková.

Dodala, že ako líderka jednej z najväčších ukrajinských politických strán podporuje rozhodnutie vedenia krajiny o začatí protiteroristickej operácie s účasťou ukrajinských ozbrojených síl.

Uviedla, že nastal čas zorganizovať celoštátnu domobranu a využiť na to všetky dostupné prostriedky, vrátane všeobecnej mobilizácie. "Musíme svetu ukázať, že sa vieme brániť. A svet nám pomôže".

14.15 h: Časť policajtov v Horlivke sa podriadila ruskému plukovníkovi

Skupina proruských aktivistov sa dnes zmocnila policajnej stanice v meste Horlivka na východe Ukrajiny a vymenovala nového náčelníka polície.

Podľa agentúry UNIAN aktivisti pred útokom deklarovali, že žiadajú, aby sa im polícia podriadila a vydala zbrane. Policajtom, ktorí sa pred útokom zabarikádovali v budove, aktivisti údajne pohrozili smrťou, ak sa "do dvoch dní" nepridajú na "stranu národa".

Zdroj: TASR

Časť policajtov sa neskôr pridala na stranu proruských aktivistov a podľa UNIAN sa podriadili podplukovníkovi ruskej armády. Muž v maskovacej uniforme sa skupine prebehnuvších horlivských policajtov sám predstavil ako podplukovník ruskej armády zo Simferopola na Kryme a predložil im k nahliadnutiu svoj ruský pas. Súčasne im predstavil nového veliteľa polície v meste.

Doterajšieho veliteľa z budovy vyviedli a odviezli na neznáme miesto. Veliteľ, ako uviedla UNIAN, odmietol zložiť zbraň.

UNIAN s odvolaním sa na blog poslanca oblastnej rady Oleksija Hončarenka informovala, že policajná stanica v Horlivke - ako jedna z mála v Doneckej oblasti - dva dni odolávala náporu proruských aktivistov, pričom za ten čas im nikto neprišiel na pomoc. Útok na policajnú stanicu dnes podniklo 200-250 ľudí vyzbrojených kameňmi, bejzbalovými pálkami, kovovými štítmi a zápalnými fľašami. 

12.45 h: Proruskí aktivisti útočia na budovy v mestách Horlivka a Jasinovata

Najmenej 100 proruských aktivistov zaútočilo dnes na policajnú stanicu v meste Horlivka na východe Ukrajiny, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na očitých svedkov.

Podľa agentúry UNIAN útočníci žiadajú, aby sa im polícia podriadila. Policajti sa v budove zabarikádovali.

Ukrajinská televízia odvysielala zábery na posádky sanitiek, ktoré ošetrovali ľudí zranených pri útoku na hlavné sídlo polície v 300-tisícom meste Horlivka v Doneckej oblasti.

Prorusky naladení ľudia sa začali schádzať aj pred budovou mestskej rady v meste Jasinovata v Doneckej oblasti. Podľa miestnych médií sú odhodlaní budovy sa zmocniť útokom.

Zdroj: TASR

12.30 h: Českí a americkí vojenskí experti skontrolujú zo vzduchu základne v Rusku

Pozorovací let na palube amerického prieskumného špeciálu absolvujú do soboty 19. apríla v rámci medzinárodnej zmluvy o otvorenom nebi českí a americkí vojenskí experti, ktorí majú za úlohu skontrolovať rozmiestnenie ruských jednotiek v súvislosti s krízou na Ukrajine. Informoval o tom dnes spravodajský server iDNES.cz, ktorý citoval Janu Růžičkovú z generálneho štábu armády.

11.45 h: Ruské stíhačky lietajú nad Čiernym morom

Bulharský minister vnútra Angel Najdenov označil "za provokáciu" pokračujúce prieskumné lety ruských stíhačiek nad Čiernym morom - na hraniciach s bulharským vzdušným priestorom. Informovala dnes o tom agentúra APA.

Najdenov pre sofijský denník 24 Časa uviedol, že Rusko od anexie Krymu sústavne porušuje rovnováhu v čiernomorskom priestore. Minister dodal, že ruské bojové stíhačky síce nenarušili bulharský vzdušný priestor, ale nelietajú tam, aby "zamávali dovolenkárom na pobreží".

Podľa Najdenovových slov sleduje bulharské ministerstvo obrany situáciu pozorne a v prípade potreby sa obrátia na NATO. Generálny tajomník aliancie Anders Fogh Rasmussen v piatok nečakane navštívil Sofiu.

Rasmussen nevylúčil, že NATO by mohlo v Bulharsku rozmiestniť svoje sily, ale až po aktualizácii obranných plánov aliancie v nasledujúcich dňoch.

Prelety ruských bojových lietadiel nad Čiernym morom sa začali začiatkom apríla. Podľa bulharského prezidenta Rosena Plevnelieva lietajú ruské stíhačky MiG-29 nad Čiernym morom dva až tri razy za týždeň, predtým to bolo dva až tri razy za rok.

11.40 h: Ukrajinu môže čakať referendum o budúcnosti krajiny

Ukrajinský dočasný prezident Oleksander Turčynov v pondelok nevylúčil možnosť konania referenda o budúcej štátnej podobe Ukrajiny. Zároveň vyjadril presvedčenie, že väčšina občanov sa vysloví za jednotnú a nezávislú Ukrajinu.

Uskutočnenie referenda o budúcom štatúte ukrajinských regiónov je jednou z hlavných požiadaviek separatistických demonštrantov na východe krajiny. Ľudové hlasovanie o jednote Ukrajiny by sa podľa Turčynova mohlo konať 25. mája v čase, keď sa budú na Ukrajine konať prezidentské voľby.

11. 30 h: Bezpečnostná rada sa nezhodla v riešení sporu na Ukrajine

Svetové mocnosti si v pondelok na pôde Bezpečnostnej rady OSN vymieňali názory na riešenie stúpajúceho napätia vo východných častiach Ukrajiny. Rokovanie svojím prejavom otvoril zástupca generálneho tajomníka OSN pre politické záležitosti Oscar Fernandez-Taranco, podľa ktorého sa Ukrajina "potáca na pokraji priepasti". "Nebude to len Ukrajina, ktorá bude trpieť v prípade ďalšieho krviprelievania a násilných stretov," vyhlásil.

Zdroj: TASR

10.20 h: Pokračovanie krízy môže mať vážne ekonomické dôsledky

Ďalšia ruská invázia na územie východnej Ukrajiny by mala závažné makroekonomické dôsledky. Znamenala by destabilizáciu bánk a nepriaznivo by sa odrazila na výkone ukrajinskej ekonomiky. V nedeľu to vyhlásil guvernér ukrajinskej centrálnej banky Stepan Kubiv.

Zdroj: TASR

Množstvo z najväčších ukrajinských podnikov sa nachádza na východe krajiny, pričom sú tam aj poľnohospodárske centrá. V tejto oblasti však rozmiestnili svoje vojská proruskí separatisti, ktorí okupujú vládne budovy. "Hlavné riziká (pre ekonomiku) majú politicko-okupačný charakter,“ povedal Kubiv. "Pretože ak po Kryme budú nasledovať Lugansk, Slaviansk, Doneck, Charkov a ďalšie malé mestá, potom už okamžite hovoríme o významnom množstve likvidity,“ doplnil.

10.20 h: Separatisti sú údajne úspešní vďaka zapredanosti doneckej polície

Úspechu separatistov a proruských diverzantov v Doneckej oblasti pomohla aj zapredanosť veľkej časti miestnych policajtov, tvrdí na svojej facebookovej stránke vedúci ukrajinského centra vojensko-politických štúdií Dmytro Tymčuk.

Ako dodáva, podľa pôvodných odhadov analytikov malo na obe strany "hrať" asi 70 percent príslušníkov doneckej polície. Podľa Tymčuka sa však vo vypätej situácii posledných dní ukázalo, že kolaborujúcich policajtov, ktorí sú nelojálni ku kyjevskej vláde, je v Doneckej oblasti viac. Proruské sily si ich "kupujú" prísľubmi vyšších miezd, uviedol Tymčuk podľa agentúry Ukrinform.

V súvislosti s týmto stavom v polícii dočasný prezident a predseda parlamentu Oleksandr Turčynov v sobotu odvolal svojím výnosom z funkcie náčelníka polície v Doneckej oblasti Valerija Ivanova.

Ukrajina sa pripravuje na protiteroristickú operáciu:

Zdroj: TASR

09.00 h: V Doneckej oblasti platí režim protiteroristickej operácie

Gubernátor Doneckej oblasti Serhij Taruta vyzval dnes obyvateľov regiónu, aby zachovali rozvahu, nedali sa vyprovokovať a nedopustili eskaláciu situácie. Vyjadril presvedčenie, že násilím nie je možné riešiť žiadny problém. Informoval však, že dnes začal v oblasti "platiť režim protiteroristickej operácie, ktorej cieľom je ochrana pokoja a poriadku". Ľudí, ktorí v Slovjansku obsadili vládne budovy, označil za teroristov a vyhlásil, že "im nedovolíme, aby vládli v našej zemi".

Podľa ruskej agentúry RIA Novosti noc v Slovjansku bola napriek napätej situácii pokojná.
Pred sídlom okresnej správy polície, ktorú počas uplynulého víkendu obsadili proruskí aktivisti, pokračuje od rána míting prívržencov federalizácie Ukrajiny. Na námestí pred budovou sa zišlo niekoľko desiatok ľudí, ktorí spievajú a skandujú: "Rossija, Rossija" či "Sláva Donbasu".

Všetky tri prístupové cesty do mesta sú prehradené barikádami do výšky človeka. Na barikádach sú ruské vlajky a chránia ich hliadky domobrany. Sú tam aj pravoslávni veriaci s ikonami v rukách, ktorí sa modlia za pokoj v meste. Domobrana v autách hliadkuje aj po meste. Do Slovjanska je možné dostať sa alebo z neho odísť jedine pešo alebo vlakom.

Zdroj: TASR

08.40 h: Ukrajinská armáda sa chystá na zásah

Ultimátum, ktoré dalo ukrajinské vedenie separatistom v Slovjansku na východe krajiny, dnes ráno vypršalo bez toho, aby boli zaznamenané prípady, že skladajú zbrane, vzdávajú sa a opúšťajú obsadené vládne budovy. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na očitého svedka.

Zdroj: TASR

V súlade s nariadením dočasného prezidenta, predsedu parlamentu Oleksandra Turčynova, tak separatisti mali urobiť do dnešnej 09.00 h miestneho času (08.00 h SELČ). V prípade, že by sa požiadavke vedenia krajiny podriadili, vyhli by sa trestnej zodpovednosti vyplývajúcej zo svojich činov.

Keďže tak neurobili, ukrajinské ozbrojené sily a tzv. silové štruktúry pristúpia na východe Ukrajiny k špeciálnej operácii, spresnila agentúra Ukrinform.

06.00 h: Západné krajiny a Rusko sa vzájomne obviňujú z krízy na Ukrajine

Západné krajiny a Rusko si na mimoriadnom zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN v nedeľu večer vymieňali obvinenia z prehlbujúcej sa krízy na Ukrajine. Informovali o tom v noci na dnes svetové agentúry.

"Situácia na juhovýchodnej Ukrajine sa dostáva mimo kontroly," povedal ruský veľvyslanec pri OSN Vitalij Čurkin rade po tom, ako dal Kyjev separatistom ultimátum, aby opustili obsadené vládne budovy a zložili zbrane, inak im hrozí operácia bezpečnostných síl.

"Je to Západ, ktorý rozhodne o príležitosti zabrániť občianskej vojne na Ukrajine," vyhlásil Čurkin. "Niektorí ľudia, aj v tejto sále, nechcú vidieť skutočné dôvody toho, čo sa deje na Ukrajine, a neustále v tom vidia ruku Moskvy. Stačilo. Už stačilo," dodal s tvrdením, že naopak Ukrajina využíva radikálne neonacistické skupiny na narúšanie stability.

Americká veľvyslankyňa Samantha Powerová obvinila Moskvu, že podnecuje nestabilitu na Ukrajine a šíri dezinformácie. Protestujúci na východe Ukrajiny sú podľa nej dobre organizovaní a majú vojenské vybavenie.

"Ohrozené sú životy nevinných civilistov. Napriek tomu sme bombardovaní ruskými dezinformáciami a propagandou, pokým sú Ukrajinci konfrontovaní s popudzovaním a násilím," povedala Powerová. "Toto nie sú protesty, toto sú profesionálne vojenské operácie."

Zdroj: TASR

02.00 h: Desať nepravdivých ruských tvrdení

Americké ministerstvo zahraničných vecí zverejnilo v nedeľu nový zoznam desiatich tvrdení Ruska, ktoré sú podľa neho nepravdivé a ktorými Moskva ospravedlňuje svoje konanie na Ukrajine po marcovom anektovaní Krymu.

Prvý takýto zoznam vydal Washington pred niečo vyše mesiacom a Moskva ho vtedy odmietla ako "primitívne skreslenie skutočnosti", ako cynický a uplatňujúci dvojaký meter.

V novom zozname americké ministerstvo uvádza, že v rozpore s tvrdeniami Moskvy vyvíjajú na Ukrajine činnosť ruskí agenti, pričom Rusko tam podnecuje nepokoje.

"To, čo sa deje vo východnej Ukrajine, by sa nedialo bez toho, aby ruské dezinformácie a provokatéri vyvolávali nepokoje. Nedialo by sa to, keby na hranici neboli zhromaždené veľké ruské vojenské sily, ktoré destabilizujú situáciu svojou otvorenie výhražnou prítomnosťou," píše sa vo vyhlásení.

Americké MZV dodáva, že sa neobjavili dôkazy o významnom odsune ruských síl od hranice napriek tvrdeniam, že Rusko odtiaľ nariadilo čiastočné stiahnutie jednotiek. Okrem toho Moskva podľa Washingtonu používa energiu ako zbraň voči Kyjevu, aj keď tvrdí opak.

KYJEV/TASR, SITA - aktualizované

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.