Saakašviliho odsúdili v Gruzínsku v neprítomnosti na tri roky väzenia

Dobrodružstvá kriminalistiky
Zdroj: Profimedia.sk

Saakašviliho odsúdil súd v gruzínskom hlavnom meste Tbilisi. Gruzínsko žiadalo o vydanie Saakašviliho do vlasti, ale Ukrajina to zamietla.

Súd v Gruzínsku odsúdil v piatok bývalého prezidenta Michaila Saakašviliho v neprítomnosti na tri roky väzenia za zneužitie úradných právomocí, keď udelil milosť štyrom policajtom usvedčeným z vraždy bankára.

Saakašvili, ktorý bol prezidentom Gruzínska v rokoch 2004-2013, opustil krajinu, keď sa skončilo jeho druhé funkčné obdobie, a nakoniec odišiel na Ukrajinu. Tam ho vymenovali za gubernátora Odeskej oblasti. V roku 2016 z tohto úradu odstúpil a stal sa tvrdým kritikom ukrajinského prezidenta Petra Porošenka.

Ukrajinský líder vlani zbavil Saakašviliho občianstva, keď bol exgubernátor v zahraničí; Saakašvili sa však v septembri vrátil na Ukrajinu a viedol sériu protestov proti vláde aj Porošenkovi.

Saakašviliho odsúdil súd v gruzínskom hlavnom meste Tbilisi. Gruzínsko žiadalo o vydanie Saakašviliho do vlasti, ale Ukrajina to zamietla.

Verdikt "je úplne protizákonný, protirečí všetkým medzinárodným a národným normám aj zdravému rozumu", napísal Saakašvili v piatok na Facebooku. "Súdny proces s prezidentom za to, že využil právo udeliť milosť, ktoré nie je nijako obmedzené, hovorí o úplne politickej podstate tohto procesu," dodal.

Politike v Gruzínsku dominujú sily združené okolo strany Gruzínsky sen, ktorá sa vytvorila ako opozícia voči Saakašvilimu.

Rozsudok nad Saakašvilim sa týka prípadu z januára 2006, keď bol na smrť zbitý 28-ročný gruzínsky bankár Sandro Girgvliani. Jeho telo našli ráno po tom, čo sa zaplietol do hádky s predstaviteľmi ministerstva vnútra v tbiliskej kaviarni. Kritici tvrdia, že vyšetrovanie vraždy prebiehalo nedbalo a pomaly. Saakašvili bol blízkym kolegom vtedajšieho ministra vnútra Vana Merabišviliho.

Takto sa Saakašvili snažil v decembri uniknúť pred políciou:


TBILISI/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Saakašvili

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.