Poľsko zverejnilo zoznam pedofilov. Chýbajú v ňom kňazi, ktorí zneužívali deti

Kňaz - ilustračná foto
Kňaz - ilustračná foto Zdroj: shuterstock.com

Zoznam pobúril verejnosť aj mimovládne médiá.

Zoznam 768 právoplatne odsúdených páchateľov obzvlášť závažných sexuálnych trestných činov, a to najmä na deťoch, je od 1. januára tohto roka uverejnený na internetovej stránke poľského ministerstva spravodlivosti. Register, do ktorého teraz môže nahliadnuť každý, však zatajuje údaje o sexuálnych útočníkoch v sutanách. To pobúrilo verejnosť aj mimovládne médiá, píšu novinky.cz.

Zoznam sexuálnych útočníkov, ktorí zneužili dieťa, bol hotový už vlani v októbri, ale doteraz k nemu mali prístup iba súdy či organizácie zaoberajúce sa výchovou detí. To sa teraz zmenilo. Ale, aj keď predstavitelia rezortu spravodlivosti nazvali zoznam "registrom pedofilov", ukázalo sa, že je nekompletný, pretože v ňom chýbajú mená 56 kňazov právoplatne odsúdených za trestný čin sexuálneho zneužívania detí.

Niektorí z nich sú ešte stále vo väzení, iní ale už späť na slobode. "Na rozdiel od iných pedofilov, u ktorých je pri menách zverejnená aj fotografia, adresa trvalého pobytu a tiež podrobný opis trestného činu, o kňazoch pedofiloch tam nie sú žiadne údaje," informovala poľská Gazeta Wyborcza.

Dobrí a zlí

"Ministerstvo spravodlivosti bohužiaľ delí pedofilov v Poľsku na dobrých a zlých. Medzi tých prvých patrí 56 kňazov, ktorí boli za sexuálne zneužívanie detí a mladistvých odsúdení, ale na zozname pedofilov určenom pre verejnosť nie je meno jediného z nich," upozornil pre portál Natemat.pl Marek Lisinski z nadácie Nebojte sa, ktorá pomáha detským obetiam sexuálnych násilníkov.

Zároveň popísal niekoľko prípadov kňazov, ktorí znásilnili deti, odsedeli si celý trest, alebo aspoň polovicu, a teraz nielenže nie sú v registri, ale dokonca sa mohli vrátiť späť medzi svoje "ovečky". Popisuje prípad kňaza Romana B., ktorý už opäť slúži omše v obci Puszczykovo vo Veľkopoľskom vojvodstve - a je znovu v kontakte s deťmi.

Minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro pritom tvrdí, že "ochrana detí je dôležitejšia ako ochrana osobných údajov pedofilov, a ak sa niekto dopustí takéhoto zločinu, musí počítať s tvrdými následkami a zostať pod trvalou kontrolou". Ziobro zároveň dodáva, že zoznam má "zabrániť tomu, aby sa títo ľudia po opustení väzenia znovu dopúšťali takých zločinov".

"Realita - hlavne pokiaľ ide o varovanie pred pedofilmi v sutane - je však iná a určite nespĺňa očakávania," reagoval na vyjadrenia ministra Lisinski.

Vláda ukázala, že rozdeľuje pedofilov na tých v sutane a ostatných

"Krytím kňazov pedofilov vládna strana PiS ukázala, že ich rozdeľuje na tých v sutane a ostatných, ale aktívne sa zapojila do ochrany tých prvých," napísal v komentári týždenník Polityka.

Zdôraznil, že zverejnenie registra je nemorálne - zoznamy vrahov sa nepublikujú, a môže tak vzniknúť dojem, že pedofília je horšia ako vraždenie.

"Skúsenosti z iných krajín ukázali, že zverejňovanie registra pedofilov neznížilo hrozbu, ktorú predstavujú. Tú môže znížiť len dôsledné sledovanie týchto osôb. Následkom hlúpeho stredovekého verejného prenasledovania pedofilov budú len ďalšie násilnosti a dokonca aj lynčovanie pedofilov, ale aj ich príbuzných. Zodpovednosť za to padne na PiS," napísal týždenník.

VARŠAVA/novinky.cz

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kňazi

Dôležité udalosti