Mikrogranuly v pastách, géloch či pílingoch v Británii zakázali. Dôvod vás možno prekvapí

Obrovská odrenina.

V Británii sa už nevyrábajú a do júla majú úplne vymiznúť z pultov predajní.

Zákazníci si ich obľúbili, ryby a vodné živočíchy až tak veľmi nie. Mikrogranuly, ktoré sú v moderných zubných pastách či sprchových géloch, sú také drobné a odolné, že keď sa z domácností dostanú až do čističiek odpadových vôd, bez problémov prejdú cez filtre a putujú do vodných tokov.

Britská vláda - ako prvá na svete - ich používanie zakázala.

Pílingy, gély, pasty, ktoré poznáte z reklám. V Británii sa už nevyrábajú a do júla majú úplne vymiznúť z pultov predajní. Výrobky s mikrogranulami sú natoľko obľúbené, že ich máte pravdepodobne aj vo vašej kúpeľni. Ľudia si ich chvália, pretože majú pocit, že im dokonale vyhladia pleť a dôkladne vyčistia zuby. Vedci ale tvrdia, že bez toho, aby ste si to uvedomili, ste ich možno mali dnes na obed.

„Vieme, že akýkoľvek plast je zlý, ak sa dostane do vodných tokov, kde ich skonzumujú živočíchy," povedala ministerka životného prostredia Therese Coffeyová.

Farebné mikročiastočky si ryby bežne mýlia s potravou. Ak si radi pochutíte na rybe, podľa aktivistov nevedomky jete aj obľúbenú prísadu do kozmetických výrobkov.

„Uvedomte si, že mikrogranuly sa v kozmetike využívajú posledných 10 rokov. Ak problém s nimi nezačneme riešiť teraz, stane sa neriešiteľným," uviedol oceánograf Simon Boxall.

V Británii sa začala kampaň za zákaz mikrogranúl už pred troma rokmi - a to napriek tomu, že v podstate neexistuje relevantný výskum, ktorý by definitívne potvrdil, že sa nebezpečné guľôčky dostávajú do potravinového reťazca a že ľuďom škodia. Milióny ľudí, ktorí sa pripojili k výzve - stop mikrogranulám - jednoducho prestali kupovať výrobky, ktoré ich obsahujú. Vláda napokon tlaku aktivistov podľahla a pristúpila k ráznemu kroku.

„Nemusíme čakať na ďalšie dôkazy. Rozhodli sme sa ich zakázať," povedala Coffeyová.

Neznamená to však, že sa britskí spotrebitelia budú musieť nadobro vzdať pílingov. Výrobky s mikročiastočkami, ktoré sú prírodné, na pultoch zostanú.

„Používame napríklad prášok z pemzy alebo drobné čiastočky ryže. Všetky sú biologicky rozložiteľné, čiže sa nedostávajú do potravinového reťazca," dodala zástupkyňa kozmetickej firmy Tipper Lewisová.

Len pre ilustráciu - vlani stieklo do odtokov v Británii 680 ton mikrogranúl. O ich zákaze sa hovorí aj v Bruseli, zatiaľ je však v nedohľadne.


LONDÝN/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti