V Litve kvôli kontroverznému zákonu vytrhávajú z časopisov reklamu na alkohol

Za absurdné riešenie sa krajine smejú aj za hranicami.

Zo zahraničných časopisov musia vytrhávať celé strany, či prelepovať nálepkami. V Litve začal od začiatku roka platiť kontroverzný zákaz reklamy na alkohol. S dovezenými titulmi si tak musia poradiť po svojom. Za absurdné riešenie sa však krajine smejú aj za hranicami.

Litovčania získali v pití alkoholu nelichotivé tretie miesto z celého sveta. Podľa štatistík vypije jeden obyvateľ za rok vyše 18 litrov čistého liehu. Aj preto je jednou z najväčších priorít litovskej vlády boj s alkoholizmom.

Sprísnila preto pravidlá predaja liehovín, zvýšila vekovú hranicu konzumácie z 18 na 20 rokov a od 1. januára začal platiť aj zákaz reklamy na alkoholické nápoje. Platí napríklad vo verejnej doprave, na diskotékach, koncertoch, ale aj v televízii či všetkých novinách a časopisoch.

Ak distribučné spoločnosti nechcú dostať 30-tisícovú pokutu, musia zahraničné magazíny prelepovať, či vytrhávať celé strany.

Problémom je nielen prácnosť, ale aj samotné ničenie reklamy, za ktorú si výrobcovia tovaru zaplatili nemalé peniaze. Napríklad vydavateľ titulu National Geographic odmieta dávať do obehu špeciálnu verziu bez reklám. V Litve sa ich totiž mesačne nepredá viac ako 500 kusov.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Litva

Dôležité udalosti