Zahraničné

Obama vyzval Putina, aby donútil proruské sily na Ukrajine zložiť zbrane

Obama telefonoval s Putinom
Zdroj: TASR

V napätom telefonáte mu povedal, že Moskva znova zaplatí za svoje akcie na Ukrajine.

Americký prezident Barack Obama povedal v pondelok ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi v napätom telefonáte, že Moskva znova zaplatí za svoje akcie na Ukrajine a mala by využiť svoj vplyv a prinútiť separatistov, aby sa vzdali. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.

Ozbrojení proruskí separatisti obsadili v predchádzajúci deň ďalšie budovy na východe Ukrajiny a posilnili tak svoje postavenie - ukrajinská dočasná vláda sa síce vyhrážala vojenským zásahom, ale nakoniec od neho ustúpila.

V telefonáte, ktorý podľa vyjadrenia Bieleho domu žiadala Moskva, Obama upozornil Putina na hrozbu, že tieto sily podkopú a destabilizujú vládu v Kyjeve.

"Prezident zdôraznil, že všetky tieto neobvyklé ozbrojené sily v krajine musia zložiť zbrane, a vyzval prezidenta Putina, aby využil svoj vplyv na tieto ozbrojené, proruské skupiny a presvedčil ich, nech odídu z budov, ktoré obsadili," napísal Biely dom vo vyhlásení.

Obama tiež uviedol, že ruskí vojaci sa musia stiahnuť z ukrajinskej hranice, aby sa rozptýlilo napätie. Americký líder zároveň vyzdvihol Kyjev za jeho "pozoruhodnú zdržanlivosť" počas celej krízy a za snahu udržať jednotu krajiny pomocou volieb, reformy ústavy a návrhov na decentralizáciu moci, ktorá sa prenesie na miestne vlády.

"Prezident Obama poukázal na zväčšovanie politickej a ekonomickej izolácie Ruska, ktorá je následkom jeho akcií na Ukrajine. Prezident dal jasne najavo, že cena, ktorú už Rusko platí, ešte narastie, ak budú tieto akcie pokračovať," uviedol Biely dom.

"Obama povedal, že hoci stále verí v možnosť diplomatického riešenia, nemôže sa podariť v atmosfére zastrašovania ruskou armádou na ukrajinskej hranici, ozbrojených provokácií na území Ukrajiny a rétoriky stupňovania napätia, ktorú využívajú predstavitelia Kremľa," napísal Biely dom vo vyhlásení.

Kremeľ uviedol, že Putin povedal v telefonáte Obamovi, že Rusko nezasahuje do udalostí na Ukrajine, a vyzval Washington, aby využil svoj vplyv v Kyjeve a zabránil krviprelievaniu na východe Ukrajiny.

Vysokopostavený predstaviteľ americkej administratívy označil telefonát Putina s Obamom za "otvorený a priamy", čo je diplomatické slovné spojenie zvyčajne znamenajúce "napätý".

WASHINGTON, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.