USA varujú pred možným teroristickým útokom v Kosove

Biely dom - sídlo amerického prezidenta.
Zdroj: TASR/AP

Podľa Spojených štátov teroristické skupiny pokračujú v plánovaní možných útokov v balkánskom regióne.

Spojené štáty varovali svojich občanov, aby "vzhľadom na možný terorizmus zvýšili ostražitosť v Kosove", a vymenovali niekoľko lokalít, kde podľa Washingtonu hrozí nebezpečenstvo. V piatkovom varovaní amerického ministerstva zahraničných vecí sa ďalej uvádza, že "teroristické skupiny pokračujú v plánovaní možných útokov v balkánskom regióne vrátane Kosova", informovala v nedeľu agentúra AP.

Zmienený vládny rezort tiež upozorňuje na politicky motivované násilie, ktoré sa vyskytuje na celom území Kosova. Varovanie zmieňuje štyri oblasti, kde žijú príslušníci srbskej menšiny a kde by napätie mohlo vyústiť do násilia.

Dôvod vydania tejto výstrahy nie je jasný. Kosovskí činitelia sa k záležitosti bezprostredne nevyjadrili. Úrady v Kosove uviedli, že približne 180 tamojších občanov má aktívne styky s džihádistickými skupinami v Sýrii a Iraku.

17. februára 2018 uplynie desať rokov od jednostranného vyhlásenia nezávislosti Kosova od Srbska, ktoré však naďalej odmieta uznať tento krok, podobne ako viaceré členské krajiny Európskej únie vrátane Slovenska.

PRIŠTINA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme USA

Dôležité udalosti