Dánskeho vynálezcu Petra Madsena obvinili z vraždy švédskej novinárky

Kim Wallová, nezvestná švédska novinárka.
Kim Wallová, nezvestná švédska novinárka. Zdroj: TASR/AP

Jej bezhlavé telo vyplavilo 21. augusta 2017 na pobrežie ostrova blízko dánskej Kodane.

Dánska prokuratúra obvinila v utorok tamojšieho vynálezcu Petra Madsena z vraždy, ktorej obeťou mala byť švédska novinárka Kim Wallová, keď sa s ním vlani v auguste vydala na plavbu ponorkou. Vyšetrovatelia podľa oznámenia nedokázali určiť, ako Wallová prišla o život, mohla však byť usmrtená "podrezaním hrdla alebo uškrtením", informovala agentúra DPA.

Voči Madsenovi, ktorý je už päť mesiacov vo vyšetrovacej väzbe, vzniesli už dávnejšie predbežné obvinenia zo zabitia a zneuctenia ľudských pozostatkov. Druhé z týchto obvinení prokuratúra v utorok potvrdila, keďže Wallovej telo sa našlo rozštvrtené.

Vynálezca popiera, že by novinárku v ponorke zabil, priznal však, že jej telo vyhodil do mora. Vo svojich výpovediach najprv uvádzal, že Wallovú vysadil na malom ostrove, následne hovoril o nehode, pri ktorej pasažierke spadol na hlavu poklop, a nakoniec prišiel s verziou, že išlo o otravu oxidom uhoľnatým.

Wallovú naposledy videli vlani 10. augusta, ako v Kodani nastupovala do Madsenovej podomácky vyrobenej ponorky, ktorá sa následne potopila, čo podľa vyšetrovateľov mohlo byť dôsledkom úmyselného konania.

Telo novinárky v nej nenašli, po viac ako desiatich dňoch však vylovili z mora pri dánskom pobreží jej trup, od ktorého boli úmyselne oddelené hlava a končatiny. Neskôr sa podarilo nájsť i ďalšie časti tela, na ktorom sa našlo 15 bodných rán.

Kodanský súd určil ešte v októbri termín začiatku procesu s Madsenom na 8. marca 2018.


BRATISLAVA/ROCK

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti