Česká vláda odhlasovala demisiu, štátu však bude šéfovať naďalej

Roman skončil po zápase na pohotovosti
Zdroj: TASR/AP Photo/Petr David Josek

Menšinová vláda hnutia ANO v utorok v Poslaneckej snemovni nezískala dôveru.

Česká menšinová vláda hnutia ANO v stredu ráno podala demisiu. Informovala o tom Česká televízia.

"Prerokovali sme demisiu. Vláda demisiu odsúhlasila a požiadam o termín u pána prezidenta, aby som mu ju odovzdal osobne," uviedol Babiš po rannom zasadnutí vlády.

Český prezident Miloš Zeman prijme demisiu Babišovej vlády do konca tohto pracovného týždňa, oznámila podľa ČT24 kancelária hlavy štátu. Vicepremiér Richard Brabec predpokladá, že stretnutie Zemana s Babišom sa uskutoční ešte v stredu alebo vo štvrtok.

Budú ďalej úradovať

Menšinová vláda Babišovho hnutia ANO zasadá od skorých ranných hodín v pražskej Strakovej akadémii.

Babiš chcel na zasadnutí prediskutovať aj priority svojej európskej agendy. Kabinet by mal tiež hovoriť o zmenách v rokovacom poriadku vlády a legislatívnych pravidlách vlády, píše český spravodajský server iDNES.cz.

Menšinová vláda hnutia ANO v utorok v Poslaneckej snemovni nezískala dôveru. Za vyslovenie dôvery vláde hlasovalo iba 78 poslancov z radov ANO, proti ich bolo 117. Šesť poslancov bolo neprítomných.

Babišov kabinet sa v stredu zišiel už o 06.30 h. ráno, aby v pražskej Strakovej akadémii podal demisiu. Dátum podania demisie, v prípade nezískania dôvery, avizoval premiér v Poslaneckej snemovni už pred týždňom.

Napriek tomu chcú však ministri ďalej úradovať. Budú preberať napríklad priority európskej agendy. Na programe majú tiež zákon o znalcoch, novelu insolvenčného zákona, poslanecký návrh ústavného zákona o celoštátnom referende a mnoho ďalších.

Zmeny rokovacieho poriadku

Na programe dňa by podľa iDNES.cz mali byť aj zmeny v rokovacom poriadku a legislatívnych pravidlách vlády. Zmeny v rokovacom poriadku vlády v minulosti vyvolali kritiku opozície.

Obávali sa napríklad, že v ňom bude obmedzený prístup verejnosti k informáciám. Úpravy kritizoval aj šéf českého Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) Miroslav Kala, ktorý sa obával, že potom nebude mať prístup k rokovaniam vlády. Ten by mu mal však podľa hovorkyne vlády Barbory Peterovej zabezpečiť zákon o NKÚ.

Zmeny rokovacieho poriadku pripravil minister spravodlivosti Robert Pelikán (ANO). Údajne by ich úlohou malo byť zrýchlenie a zefektívnenie procesu rokovania o dokumentoch predložených vláde.

Hlasovanie o vydaní v piatok

Snemovňa schválila na stredajšom rokovaní, že poslanci budú v piatok 19. januára hlasovať o tom, či vydajú na trestné stíhanie premiéra a šéfa ANO Andreja Babiša i jeho pravú ruku Jaroslava Faltýnka, informoval spravodajský server Novinky.cz.

Šéf Pirátov Ivan Bartoš pôvodne navrhoval, aby snemovňa rozhodla o vydaní lídrov hnutia ANO už v stredu ráno, ale jeho návrh podporilo iba 79 poslancov, 83 ich bolo proti.

Predseda klubu poslancov za TOP 09 Miroslav Kalousek konštatoval, že poslanci hnutia ANO chcú tento bod zaradiť až na piatok, lebo dovtedy chcú presviedčať kolegov z SPD Tomia Okamuru, aby hlasovali za nevydanie.

Väčšina nakoniec podporila návrh prvého podpredsedu ANO Faltýnka, aby sa o vydaní rozhodlo v piatok ráno. Za to hlasovalo 182 zákonodarcov. Poslanci z ANO už v utorok oznámili, že budú hlasovať proti vydaniu svojich lídrov.

Babiš s Faltýnkom pritom o vydanie požiadali sami, pripomenul portál Novinky.cz.

PRAHA/TASR
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Demisia

Dôležité udalosti