Britov sužujú pocity izolácie, proti problému zakročí nová ministerka pre samotu

Mirka bola nezvestná týždeň.
Zdroj: shutterstock/ThomasDeco

Ukázalo sa, že viac ako deväť miliónov obyvateľov sa takmer vždy alebo často cítia opustení.

Pred viac ako rokom Británia v referende zahlasovala za odchod z Európskej únie. Prvotný šok z tohto rozhodnutia vystriedali posmešné reakcie Európanov predpovedajúcich, že z Británie sa stane izolovaná ostrovná krajina.

Podľa nedávneho prieskumu publikovanom „Jo Cox Commission on Loneliness" však Británia naozaj čelí problému samoty. Ukázalo sa, že viac ako deväť miliónov obyvateľov sa takmer vždy alebo často cítia opustení, napísali New York Times. Premiérka Theresa Mayová sa proti tejto „britskej realite" rozhodla bojovať vymenovaním ministerky pre osamelosť.

„Samota je smutnou realitou pre príliš veľa ľudí. Chcem konfrontovať túto výzvu, ktorej naša spoločnosť čelí. Chcem, aby sme všetci bojovali proti samote, s ktorou sa stretávajú opatrovatelia, starí ľudia aj tí, ktorí o svojich milovaných prišli," uviedla Mayová.

Šéf najväčšej britskej charitatívnej organizácie Mark Robinson varoval, že ide o vážny problém, ktorý môže zabíjať. „Je dokázané, že samota je horšia, ako vyfajčenie 15 cigariet denne, dá sa však prekonať," citovali ho NYT.

Premiérka tak v stredu (17. 1.) vymenovala Tracey Crouchovú z ministerstva kultúry, aby viedla celoštátnu skupinu zameranú na stanovenie politických riešení a na boj proti tomuto problému.

Spolupracovať by mali so štatistickým úradom, ktorý zavedie metódy na meranie samoty. Založiť plánujú aj fond, ktorý pomôže vláde a charitám vytvoriť širšiu stratégiu na nájdenie príležitostí, ako problém prekonať.

LONDÝN/pg

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Veľká Británia

Dôležité udalosti