Katalánsky expremiér Puigdemont po troch mesiacoch opustil Belgicko

Stipe Miocic porazil Francisa Ngannoua.
Zdroj: TASR

Puigdemont utiekol do Bruselu vlani v októbri po tom, ako ho španielsky premiér Mariano Rajoy odvolal z čela katalánskej vlády.

Madridom zosadený katalánsky premiér Carles Puigdemont pricestoval v pondelok z Bruselu do dánskej Kodane, kde sa popoludní zúčastní na kolokviu venovanom Katalánsku.

O Puigdemontovom odlete informovali belgická televízia RTL i španielsky denník El País.


Stretne sa s poslancami

Okrem účasti na kolokviu "Katalánsko a Európa na križovatke demokracie" dostal Puigdemont pozvanie na stretnutie s poslancami dánskeho parlamentu. Adresovala mu ho faerská Republikánska strana (Tjódveldi), ktorá sa usiluje o nezávislosť Faerských ostrovov - súostrovia v severnej časti Atlantického oceánu.

Stretnutie v parlamente sa uskutoční za zavretými dverami. Okrem iných sa na ňom zúčastnia členovia zahraničného výboru dánskeho parlamentu a poslanci za Faerské ostrovy a Grónsko.

Podľa katalánskeho denníka El Nacional zavítal Puigdemont do Kodane aj v septembri roku 2017, keď tam otváral katalánske zastupiteľstvo s pôsobnosťou pre severské krajiny.

Vtedy sa Puigdemont stretol so zástupcami ôsmich politických strán zastúpených v dánskom parlamente. Medzi nimi boli aj predstavitelia dvoch z celkovo troch strán tvoriacich dánsku vládnu koalíciu.

Vysoké riziko zatknutia

Puigdemont odcestoval z Bruselu aj napriek tomu, že španielska štátna prokuratúra v nedeľu varovala, že sa v takom prípade bude snažiť o jeho zadržanie. Puigdemontov právny zástupca Jaume Alonso-Cuevillas v nedeľu povedal, že riziko zatknutia jeho klienta v Dánsku je "dosť vysoké".

Vyjadril však zároveň nádej, že dánske úrady na akýkoľvek zatykač zo strany Madridu reagovať nebudú. Dánska štátna prokuratúra prostredníctvom svojho hovorcu avizovala, že vyčká, ako sa celá situácia vyvinie. Bližšie podrobnosti však doposiaľ neuviedla.

Puigdemont utiekol do Bruselu vlani v októbri po tom, ako ho španielsky premiér Mariano Rajoy odvolal z čela katalánskej vlády, keď po oficiálne protiprávnom referende vyhlásil Katalánsko za nezávislú republiku.

Pri návrate do Španielska mu hrozí zatknutie a súd v súvislosti s obvineniami zo vzbury, sprenevery verejných financií, protištátnej činnosti a ďalších trestných činov.

Debata o premiérovi

Televízia RTL na svojej webovej stránke dodala, že Puigdemont sa do Kodane vydal v čase vrcholiacej debaty o budúcom predsedovi katalánskej vlády, ktorý je de facto najvyšším predstaviteľom Katalánska.

Katalánsky parlament, v ktorom majú po voľbách z 21. decembra 2017 väčšinu prívrženci nezávislosti tohto regiónu, by práve v pondelok mal oznámiť meno kandidáta na premiérsky post.

Po nominácii by mala nasledovať rozprava poslancov a koncom januára hlasovanie o premiérovi. Puigdemont je hlavným kandidátom na predsedu vlády. V prípade, že by bol parlamentom zvolený, svojej staronovej funkcie by sa zrejme ujal "na diaľku", prostredníctvom videokonferencie.

Takto by sa vyhol zatknutiu, ktoré mu hrozí pri návrate do Španielska. Madrid však považuje za absurdné, aby Katalánsku vládol z Bruselu a ešte k tomu aj v podstate ako utečenec.

Obnovenie európskeho zatykača

Španielska prokuratúra požiadala v pondelok sudcu povereného vyšetrovaním prípadu zosadeného katalánskeho premiéra, aby obnovil platnosť európskeho zatykača voči tejto osobe.

Súd však zamietol žiadosť španielskej prokuratúry o reaktiváciu eurozatykača

Práve Llarena v decembri 2017 stiahol európsky zatykač na Puigdemonta a jeho štyroch blízkych spolupracovníkov, ktorí pred súdnym vyšetrovaním v Španielsku ušli do Belgicka.

Toto svoje rozhodnutie Llarena zdôvodnil tým, že katalánski politici prejavili vôľu vrátiť sa do Španielska, kde kandidovali v decembrových predčasných voľbách a boli v nich zvolení za poslancov regionálneho parlamentu.

Nepoznajú termín vzbura

Španielske médiá však zrušenie eurozatykačov označili za účelové. Podľa nich tento krok španielskej justície súvisel s tým, že belgický právny poriadok nepozná termín "vzbura", takže Belgicko by katalánskych politikov mohlo vydať len na základe španielskeho obvinenia zo sprenevery verejných financií.

V takom prípade by ich potom španielske súdy nemohli súdiť za vzburu, ale len za spreneveru, ktorej sa katalánski politici dopustili, keď 1. októbra 2017 usporiadali referendum o nezávislosti Katalánska.

Llarena v decembri ponechal v platnosti španielsky zatykač uvalený na päticu politikov na základe obvinenia zo vzbury a podnecovania vzbury, takže po príchode do Španielska im stále hrozí zatknutie.

V nadväznosti na spomínané zrušenie európskeho zatykača potom belgická justícia zrušila predbežné opatrenia voči týmto piatim Kataláncom, ktorí tak mohli voľne cestovať.

Kandidát na zostavenie vlády

Predseda katalánskeho parlamentu Roger Torrent v pondelok navrhol, aby sa kandidátom na zostavenie novej katalánskej vlády stal práve Puigdemont. Informovala o tom agentúra AP.

Torrent vysvetlil, že Puigdemont je jediným kandidátom s podporou dostatočnou na to, aby sa pokúsil zostaviť novú katalánsku vládu, ktorá vzíde z volieb do regionálneho parlamentu z 21. decembra 2017.

Predseda katalánskeho parlamentu okrem toho uviedol, že písomne požiadal španielskeho premiéra Mariana Rajoya o stretnutie, na ktorom by hovorili o "abnormálnej situácii" v Katalánsku.

Katalánsky parlament, v ktorom majú po voľbách z 21. decembra 2017 väčšinu prívrženci nezávislosti tohto regiónu, mal práve v pondelok oznámiť meno kandidáta na premiérsky post.

Po nominácii by mala nasledovať rozprava poslancov a koncom januára hlasovanie o premiérovi.

KODAŇ/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Puigdemont

Dôležité udalosti

ONLINE: Zelenskyj varoval Bielorusov pred snahou Ruska zatiahnuť ich do vojny ON-LINE
  • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zverejnil príhovor k občanom Bieloruska, ktorých vyzval na solidaritu s Ukrajinou a zároveň varoval pred snahou Moskvy zatiahnuť ich do vojny.

  • Raketový útok v Odeskej oblasti na juhu Ukrajiny si vyžiadal šesť obetí. Raketu odpálil ruský strategický bombardér typu Tu-22.

  • Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan bude v utorok pred summitom NATO v Madride viesť rozhovory s lídrami Švédska, Fínska a Severoatlantickej aliancie.