Kontaminácia detského mlieka sa začala už v roku 2005, dojčatá nakazil rovnaký druh salmonely ako vlani

911658212.jpg
Zdroj: TASR/AP Photo/David Vincent

Škandál, ktorý sa týkal aj Slovenska, viedol v januári k stiahnutiu vyše 12 miliónov balení dojčenského mlieka v 83 krajinách.

Rovnaký kmeň baktérie salmonely, ktorý vlani a v roku 2005 nakazil dojčatá, zohral v uplynulých rokoch úlohu v približne 25 ďalších prípadoch. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA s odvolaním sa na zistenia francúzskych expertov.

Približne 38 dojčiat ochorelo od apríla na salmonelu po konzumácii dojčenského mlieka firmy sídliacej v Craone na severozápade Francúzska, ktorá patrí mliekarenskému gigantu Lactalis. Tamojšiu prevádzku už zatvorili.

Škandál, ktorý sa týkal aj Slovenska, viedol v januári k stiahnutiu vyše 12 miliónov balení dojčenského mlieka v 83 krajinách. Rovnaký kmeň baktérie salmonely sa spája s ochorením 141 dojčiat v roku 2005.

Továreň v Craone vtedy ešte nevlastnila spoločnosť Lactalis. Francúzski experti uviedli, že aj v ďalších 25 prípadoch, ktoré sa vyskytli v posledných rokoch, boli deti infikované rovnakým kmeňom baktérie salmonely, aký sa našiel vo výrobkoch vlani a v roku 2005.

"Z mikrobiologického hľadiska niet pochýb o tom, že za ochorenia je zodpovedný rovnaký kmeň," povedal agentúre DPA Simon Hello z národného monitorovacieho centra pre salmonelózu Pasteurovho inštitútu.

Nebolo však podľa nich možné zistiť, či tieto deti tiež konzumovali výrobky z prevádzky v Craone.

Lactalis, založený v roku 1933, je jednou z najväčších mliekarenských spoločností na svete. Okrem dojčenskej výživy vyrába aj množstvo ďalších mliečnych produktov. Výkonný riaditeľ Lactalisu Emmanuel Besnier 12. januára o celom škandále rokoval s francúzskym ministrom hospodárstva Brunom Le Mairom.

PARÍŽ/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Salmonela

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.