Rusko rozmiestňuje v Kaliningrade ďalšie rakety Iskander

Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie litovskej prezidentky Dalie Grybauskaite.

Rusko rozmiestňuje v Kaliningradskej oblasti ďalšie systémy balistických striel Iskander schopných niesť jadrové hlavice. Informovala o tom v pondelok agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie litovskej prezidentky Dalie Grybauskaite.

"Práve v tejto chvíli rozmiestňuje Rusko v Kaliningrade rakety Iskander," povedala v pondelok Grybauskaite na tlačovej konferencii po návšteve jednotiek NATO na základni v meste Rukla, pričom dodala, že ruské rakety nepredstavujú hrozbu len pre Litvu, ale aj "pre polovicu všetkých európskych krajín".

Rozmiestňovanie rakiet Iskander v Kaliningradskej oblasti potvrdil pre ruské tlačové agentúry aj predseda branno-bezpečnostného výboru ruskej Štátnej dumy Vladimir Šamanov, ktorý dodal, že ide o odpoveď na posilňovanie vojenskej prítomnosti NATO na ruských hraniciach. 

Raketa Iskander má vysokú presnosť zásahu a dolet 500 kilometrov, čím je schopná zasiahnuť zariadenia NATO v niekoľkých jeho členských štátoch, ktoré susedia s Ruskom. Môže byť vyzbrojená konvenčnými aj jadrovými hlavicami.

HELSINKI/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti