Zahraničné

Obama: Ak bude Rusko pokračovať v destabilizácii Ukrajiny, bude to mať následky

Obama v televízii CBS hovoril o Rusku a Ukrajine
Zdroj: YouTube

Šéf Bieleho domu nepovedal, či bude Rusko okamžite čeliť ďalším, prísnejším sankciám.

Americký prezident Barack Obama varoval v stredu Rusko, že ak bude pokračovať v krokoch vedúcich k destabilizácii dočasnej ukrajinskej vlády, Spojené štáty a Európa na to budú reagovať.

Zdroj: YouTube
V rozhovore pre televíziu CBS News Obama povedal, že je "absolútne jasné", že marcovou anexiou Krymu Rusko porušilo suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny a pokračuje v tom podporovaním "neštátnej domobrany" v južnej a východnej Ukrajine.

Šéf Bieleho domu nepovedal, či Rusko bude okamžite čeliť ďalším, prísnejším sankciám, ak zlyhá dnešná ženevská schôdzka predstaviteľov EÚ, Ruska a Ukrajiny. Znova zdôraznil, že "vždy, keď Rusko začne robiť kroky smerujúce k destabilizácii Ukrajiny a porušeniu jej suverenity, bude to mať následky."

CBS pripomenula, že Obama koncom marca podpísal nariadenie, ktoré dáva jeho administratíve široké právomoci rozšíriť sankcie zamerané na ruských úradníkov a podnikateľov, ak aj celé odvetvia ruského hospodárstva.

Aj napriek rastúcemu napätiu v regióne je Obama presvedčený, že Rusko nechce vojenský konflikt s USA. "(Rusi) Nemajú záujem na vojenskej konfrontácii s nami; my nepotrebujeme vojnu," konštatoval Obama. "To, čo potrebujeme, je, aby krajiny ako Ukrajina mohli mať vzťahy so svojimi susedmi."

WASHINGTON, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.