Pochod proti rasizmu po streľbe na Afričanov v Taliansku prilákal tisíce ľudí

Ilustračná snímka.
Zdroj: AP

Demonštrácia mala pokojný priebeh.

Niekoľko tisíc ľudí sa zúčastnilo v sobotu na demonštrácii proti rasizmu a xenofóbii v talianskom meste Macerata, kde pred týždňom pravicový radikál postrelil v uliciach niekoľkých migrantov. Pre obavy z výtržností boli počas protestu niektoré časti mesta uzavreté a nepremávala verejná doprava, informovala agentúra DPA.

Podľa informácií miestnych médií organizátori akcie hlásili približne 30-tisícovú účasť, čo však oficiálne zdroje nepotvrdili. Talianske ministerstvo vnútra uviedlo, že demonštrácia mala pokojný priebeh.

Do Maceraty v stredotalianskom regióne Marky prišli pri tejto príležitosti podporovatelia protifašistických organizácií, ľavicových strán a sociálnych inštitúcií z celého Talianska. Na transparentoch sa objavovali heslá ako "My všetci sme cudzinci".

Demonštrácie proti rasizmu sa zároveň konali aj v iných talianskych mestách vrátane Milána.
Ešte vo štvrtok pochodovali ulicami Maceraty desiatky pravicových extrémistov, ktorí sa dostávali do potýčok s políciou. Miestny starosta Romano Carancini sa následne vyslovil proti demonštrácii naplánovanej na sobotu, keďže mohla podľa neho vyvolať ešte väčšie napätie. 


Taliansky občan Luca Traini, niekdajší neúspešný kandidát Ligy Severu v komunálnych voľbách v Corridonii, v Macerate 3. februára zámerne strieľal do cudzincov z idúceho auta. Pri útoku zranil šesť ľudí z afrických štátov Mali, Ghany a Nigérie.

Traini sa pre tento čin rozhodol údajne v súvislosti s prípadom 18-ročnej Pamely Matropietrovej z Ríma, ktorej rozštvrtené telo sa našlo v dvoch kufroch. Ako podozrivých totiž talianske orgány zadržali viacerých Nigérijčanov, aj keď sa ukázalo, že tínedžerka nebola zavraždená, ale zomrela na predávkovanie heroínom.

Zločiny z nenávisti motivované rasovým alebo náboženským zaujatím vzrástli podľa policajnej štatistiky v Taliansku viac než desaťnásobne, a to zo 71 incidentov v roku 2012 na 803 v roku 2016. Ide o päťročné obdobie, počas ktorého bola krajina svedkom zvýšeného príchodu migrantov.

MACERATA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Taliansko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.