Zahraničné

Svet privítal dohody zo Ženevy

Ukrajinský minister zahraničných vecí.
Ukrajinský minister zahraničných vecí Andrij Deščycia. Zdroj: TASR

Stretli sa tam diplomati z Ruska, Spojených štátov, Európskej únie a Ukrajiny

Ruská federácia súhlasila na štvorstranných rokovaniach o ukrajinskej kríze v švajčiarskej Ženeve s odzbrojením separatistických síl na východe Ukrajiny.

Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov informoval, že sa všetci zúčastnení, ktorí schválili dnes dokument o nevyhnutných krokoch v záujme deeskalácie napätia v krajine, dohodli na odzbrojení všetkých protizákonne ozbrojených zoskupení, o vrátení všetkých nezákonne obsadených budov právoplatným majiteľom, o uvoľnení všetkých ulíc, námestí a iných verejných priestranstiev vo všetkých mestách Ukrajiny. V krajine by mala byť vyhlásená amnestia pre všetkých účastníkov protestných akcií s výnimkou páchateľov ťažkých zločinov, dodal podľa agentúr RIA-Novosoti i DPA Sergej Lavrov. 

Zdroj: TASR

Dokument schválený v Ženeva vyzýva k neodkladnému otvoreniu dialógu na Ukrajine za účasti regiónov v rámci ústavného procesu.

Spomínané kroky sú súčasťou harmonogramu, vedúceho k pokojnému vyriešeniu ukrajinskej krízy, ako sa na ňom dnes dohodli ministri zahraničných vecí USA, Ruskej federácie, Ukrajiny a šéfka európskej diplomacie, John Kerry, Sergej Lavrov, Andrij Deščycia a Catherine Ashtonová.

Účastníci schôdzky vyzvali všetky strany konfliktu, aby sa zdržali násilia, dôrazne odsúdili a odmietli všetky prejavy extrémizmu, rasizmu i náboženskej neznášanlivosti vrátane antisemitizmu. Zdôraznili, že problémy Ukrajiny si musia vyriešiť samotní Ukrajinci.

Kerry: Podnikli sme kroky na zníženie napätia na Ukrajine

Šéf diplomacie USA uviedol, že všetko, čo sa na dnešných vyše sedemhodinových štvorstranných rokovaniach podarilo dosiahnuť, "predstavuje dobrý kus práce".

Kerry zároveň podotkol, že "slová na papieri" nebudú mať veľký význam, ak po nich nebudú nasledovať činy smerujúce k upokojeniu situácie v bývalej sovietskej republike.

"Očakávame, že Rusi dokážu, že to so znižovaním napätia myslia vážne," uviedol ďalej Kerry. Svojmu ruskému náprotivku Sergejovi Lavrovovi povedal, že ak nedôjde k zlepšeniu situácie na Ukrajine, USA nebudú mať inú možnosť, len uvaliť na Rusko ďalšie sankcie.

O federalizácii Ukrajiny ani o Kryme sa však na rokovaniach nehovorilo, uzatvára agentúra AP.

Ashtonová: EÚ sa bude usilovať pomôcť Ukrajine ekonomicky

Európska únia sa bude naďalej usilovať ekonomicky, finančne a politicky stabilizovať situáciu na Ukrajine. Po štvorstranných rokovaniach v švajčiarskej Ženeve, ktoré sa dnes skončili prijatím tzv. Ženevskej deklarácie, o tom informovala šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová.

Podľa jej slov stojí EÚ naďalej za jednotnou, suverénnou Ukrajinou, ktorej územná celistvosť bude zachovaná.

Ženeva bola, ako formulovala podľa ukrajinskej tlačovej agentúry UNIAN, dejiskom náročnej, ale produktívnej diskusie, cieľom ktorej bolo prispieť k deeskalácii napätia. "Myslím si, že je veľmi dôležité, že sa dnes začal proces dialógu," dodala.

Catherine Ashotnová zdôraznila úlohu OBSE a jej misie v nasledujúcom období a vyjadrila aj pripravenosť EÚ podporiť Ukrajinu v plnení jej záväzkov. Súčasne konštatovala, že na 25. mája naplánované prezidentské voľby sú najlepšou príležitosťou na vyjadrenie vôle ukrajinského národa.

Obama privítal ženevskú dohodu, ale varoval Moskvu pred ďalšími sankciami

Americký prezident Barack Obama privítal deklarovanú ochotu Moskvy podniknúť kroky ku zmierneniu napätia na Ukrajine. Súčasne ale varoval, že Washington a jeho spojenci sú pripravení pristúpiť k ďalším sankciám, ak Rusko nesplní svoje záväzky zo štvrtkových ženevských rokovaní. 

Ruská federácia vo štvrtok na štvorstranných rokovaniach o ukrajinskej kríze vo švajčiarskej Ženeve súhlasila s odzbrojením separatistických síl na východe Ukrajiny.

Podľa ruského rezortu diplomacie účastníci rozhovorov schválili dokument o nevyhnutných krokoch v záujme deeskalácie napätia v krajine, dohodli sa na odzbrojení všetkých protizákonne ozbrojených zoskupení, o vrátení všetkých nezákonne obsadených budov právoplatným majiteľom, o uvoľnení všetkých ulíc, námestí a iných verejných priestranstiev vo všetkých mestách Ukrajiny. V krajine by tiež mala byť vyhlásená amnestia pre všetkých účastníkov protestných akcií s výnimkou páchateľov ťažkých zločinov.

"Domnievam sa, že v tomto momente si nemôžme byť istý ničím ... Existuje tu možnosť, šanca, že diplomacia môže viesť k upokojeniu situácie," uviedol Obama vo štvrtok na mimoriadnej tlačovej konferencii v Bielom dome. Tá sa konala len niekoľko hodín po skončení ženevskej schôdzky, na ktorej sa zúčastnili šéfovia diplomacie Ruska, Ukrajiny, USA a EÚ. 

Prezident USA vyjadril nádej, že počas nasledujúcich dní Rusko podnikne kroky k naplneniu svojich prísľubov, ktoré by sa mali prejaviť v obnovení poriadku na východe a juhu Ukrajiny. Konštatoval však, že vzhľadom na doterajšie počínanie Moskvy sa na to nemožno spoliehať.
"Pripravili sme dodatočné opatrenia, ktoré môžeme použiť voči Rusku, ak nebudeme vidieť ozajstné zlepšenie situácie v teréne," vyhlásil Obama a zdôraznil, že bude ďalší vývoj a kroky Moskvy sledovať v úzkom kontakte s európskymi spojencami.

ŽENEVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti