Zahraničné

Tragédia pod Mount Everestom. Po lavíne 6 mŕtvych a 9 nezvestných

Mount Everest.
Mount Everest. Zdroj: SITA

Chceli dať do poriadku horolezecké laná na Mount Everest.

Najmenej 12 nepálskych nosičov dnes zahynulo a traja ďalší sú nezvestní po tom, čo trasu používanú na výstup na najvyššiu horu sveta Mount Everest zasypala lavína. Informovali o tom svetové tlačové agentúry s odvolaním sa na oznámenie nepálskeho ministerstva cestovného ruchu.
Lavína sa zrútila približne o 06.30 h miestneho času na chodník tesne pod mounteverestským táborom č. 2. Ministerstvo spresnilo, že spod snehu vytiahli 12 tiel a záchranári pátrajú ešte po zvyšných troch šerpoch.

Všetci tí, ktorí zahynuli, i tí, ktorí sú nezvestní, sa zavčasu ráno vydali do kritickej oblasti skontrolovať a dať do poriadku horolezecké laná pozdĺž cesty na 8850 metrov vysoký himalájsky končiar.

V roku 1996 zomrelo na Mount Evereste v prudkej snehovej víchrici šesť horolezcov. Od roku 1953, keď najvyšší štít sveta zdolal vôbec prvý človek - Novozélanďan Edmund Hillary so šerpom Tenzingom Norgayom -, vyliezlo naň už vyše 4000 horolezcov a vyše 400 pri pokuse o zdolanie Mount Everestu zahynulo.
KÁTMANDU/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Krátka správa

Ofenzíva v Karabachu si vyžiadala životy 192 azerbajdžanských vojakov.

Azerbajdžan v stredu oznámil, že počas jeho minulotýždňovej pozemnej ofenzívy v Arménmi obývanom regióne Náhorný Karabach zahynulo 192 azerbajdžanských vojakov. Podľa údajov rezortu zdravotníctva v Baku utrpelo počas bojov zranenia viac než 500 azerbajdžanských vojakov. Zdroje arménskych separatistov hovoria o 200 obetiach na životoch a najmenej 400 zranených. (TASR)

Krátka správa

Takmer štvrtina populácie Karabachu ušla po zásahu Azerbajdžanu do Arménska.

Približne 28.000 ľudí - teda zhruba 23 percent celkovej populácie Náhorného Karabachu - sa usilovala z regiónu ujsť hneď po tom, čo Azerbajdžan uvoľnil desať mesiacov trvajúcu blokádu jedinej cesty vedúcej do susedného Arménska. Blokáda tejto trasy viedla v oblasti k závažnému nedostatku potravín, liekov i paliva. (TASR)

Krátka správa

Štrajk hollywoodskych scenáristov sa v stredu končí.

Ukončeniu štrajku predchádzalo dosiahnutie platovej dohody s hollywoodskymi filmovými štúdiami, uviedlo v statuse na platforme X vedenie Združenia amerických scenáristov (WGA). Štrajk trval takmer päť mesiacov a ochromil Hollywood. (TASR)

Krátka správa

Turecko schváli vstup Švédska do NATO, ak USA umožnia predaj F-16tiek.

„Ak dodržia oni svoje sľuby, náš parlament tiež dodrží ten svoj,“ uviedol prezident Recep Tayyip Erdogan. Podľa neho spája vláda amerického prezidenta Joea Bidena schválenie švédskej žiadosti o vstup do NATO práve s predajom stíhačiek F-16. Erdogan tiež uviedol, že turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan minulý týždeň v New Yorku rokoval o vstupe Švédska do NATO s americkým rezortným kolegom Antonym Blinkenom.