K hraniciam začali presúvať ťažké zbrane. V Ázii sa črtá nový vojnový konflikt, dôvodom je voda

K hraniciam začali presúvať ťažké zbrane. V Ázii sa črtá nový vojnový konflikt, dôvodom je voda
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Na hranici Iránu a Afganistanu vypukli v sobotu ozbrojené zrážky medzi hnutím Taliban a iránskymi silami. Ako informovala iránska polícia, dôvodom sú spory o vodu. 

Podľa dostupných správ Taliban dobyl iránske pohraničné stanovište pri meste Zabol, obsadil asi dva kilometre štvorcové iránskeho územia a postupuje ďalej. Pri bojoch zahynuli najmenej traja iránski príslušníci pohraničnej stráže.

Taliban k hraniciam s Iránom presúva ťažkú vojenskú techniku, čo dokazujú videá na sociálnych sieťach. V bojovej rétorike varoval Irán, že keď neprestane s provokáciami, Teherán bude dobytý do niekoľkých dní. 

„Okolo 10.00 h (miestneho času) začali z afganskej strany sily Talibanu strieľať všetkými možnými druhmi zbraní na iránsku policajnú stanicu," citovala zástupcu šéfa polície Iránu tamojšia štátna agentúra IRNA. V potýčkach boli podľa agentúry Tasnim použité „ľahké a poloľahké zbrane" a delostrelectvo. Na streľbu v iránskej provincii Sístán a Balúčistán „rázne" zareagovali iránske sily.

Šéf iránskej polície nariadil pohraničnej stráži „statočne a pevne" brániť hranice a neumožniť nikomu cez ne prejsť alebo sa k nim priblížiť.

AFP konštatuje, že hoci Kábul a Teherán spájajú diplomatické vzťahy, Irán neuznáva vládu Talibanu a v poslednej dobe sa napätie zvýšilo pre spory o vodu.

Irán minulý týždeň vyzval Afganistan, aby rešpektoval jeho „práva na vodu" a obvinil Kábul z toho, že hrádza na rieke Hilmand obmedzuje tok do jazera Hámún na spoločnej hranici. Táto rieka, prameniaca v centrálnom Afganistane, ústi v 1000 kilometrov vzdialenom jazere Hámún.

Iránsky prezident Ebráhím Raísí 18. mája počas návštevy juhovýchodnej časti krajiny, ktorú sužuje sucho, povedal: „Upozorňujem vládcov Afganistanu, aby ľuďom v Sístáne a Balúčistáne okamžite zaistili ich práva na vodu.“ Afganistan viní zo zníženého prietoku vody v rieke klimatické faktory.

Agentúra AP píše, že sucho je v Iráne problémom už zhruba 30 rokov, no za posledné desaťročie došlo k zhoršeniu situácie. Iránsky meteorologický úrad uvádza, že 97 percent územia krajiny do istej miery trápi sucho.

V priloženom videu si môžete pozrieť archívny príspevok mapujúci roky vlády Talibanu v Afganistane:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Medzinárodné vzťahy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.