Družicové zábery z likvidácie rohinských dedín: Takto sa Mjanmarsko zbavuje dôkazov o zverstvách

Podľa družicových snímok bolo buldozérmi a ďalšími strojmi od decembra do februára zrovnaných so zemou najmenej 28 dedín.
Zdroj: TASR/DigitalGlobe via AP

Mjanmarská vláda tvrdí, že sa iba snaží obnoviť zdevastovaný región.

Mjanmarská vláda dala v posledných týždňoch buldozérmi zrovnať so zemou desiatky vyľudnených dedín a osád moslimskej menšiny Rohingov. Vyplýva to z nových družicových snímok Jakchainského štátu v Mjanmarsku, ktoré v piatok získala agentúra Associated Press od spoločnosti DigitalGlobe sídliacej v americkom štáte Colorado.

Všetky dediny boli už predtým vypálené počas vlny násilia, ku ktorej došlo vlani v auguste, keď mjanmarské bezpečnostné zložky vyhnali do susedného Bangladéša státisíce Rohingov. Ľudskoprávne organizácie uviedli, že úrady likvidujú "miesta činu", ktoré obsahujú dôkazy o zverstvách. Tých sa mali podľa aktivistov dopustiť vládne bezpečnostné zložky, obvinené z masakrov a rozsiahleho znásilňovania. 

Zdroj: TASR/AP Photo/Manish Swarup

Mjanmarská vláda tvrdí, že sa iba snaží obnoviť zdevastovaný región. Likvidácia dedín znepokojila Rohingov, ktorí sú presvedčení, že vláda úmyselne vykoreňuje ich kultúru, aby zabránila ich návratu. Podľa družicových snímok bolo buldozérmi a ďalšími strojmi od decembra do februára zrovnaných so zemou najmenej 28 dedín alebo osád v okruhu 50 kilometrov okolo mesta Maungdaw.

Podobná analýza organizácie Human Rights Watch, ktorú zverejnili v piatok, ukázala, že doteraz bolo zbúraných najmenej 55 dedín. K hromadnému úteku moslimských Rohingov z Mjanmarska do Bangladéša došlo po násilnostiach, ktoré vypukli v Jakchainskom štáte vlani 25. augusta.

Militanti patriaci k etnicko-náboženskej menšine Rohingov vtedy zaútočili na zhruba 30 policajných staníc. Mjanmarská armáda následne pristúpila k protiútoku na povstalcov. Následné boje si vyžiadali stovky obetí na životoch, prevažne z radov Rohingov. Armáda a povstalci sa vzájomne obviňovali z brutality.

NAY PYI TAW/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Dôkazy

Dôležité udalosti