Merkelová uvítala schválenie koaličnej dohody sociálnymi demokratmi

Roky na sebe tvrdo makala a výsledky sa dostavili.
Zdroj: TASR/AP

Členovia SPD podporili koalíciu blokom dvojtretinovou väčšinou.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová uvítala v nedeľu rozhodnutie členov Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD), ktorí vo vnútrostraníckom hlasovaní odsúhlasili návrh koaličnej dohody.

Tá by sa mala stať základom obnovenia tzv. veľkej koalície s konzervatívnym blokom Merkelovej. "Je to dobré rozhodnutie pre SPD a najmä pre našu krajinu," uviedla vo vyhlásení. Dodala, že nová vláda má pred sebou veľa práce a treba sa do nej čoskoro pustiť.

Členovia SPD podporili koalíciu s Merkelovej blokom dvojtretinovou väčšinou, uvádza agentúra AP. Očakáva sa, že parlament ju budúci týždeň zvolí štvrtýkrát do funkcie kancelárky.

V pondelok tento týždeň koaličnú dohodu odsúhlasili na mimoriadnom sneme v Berlíne delegáti Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU).

Na obnovení veľkej koalície sa Merkelovej CDU, sesterská Kresťansko-sociálna únia Bavorska (CSU) a SPD dohodli niekoľko mesiacov po voľbách, ktoré sa konali vlani v septembri.

O niekoľko dní by sa mal nemecký parlament zísť a zvoliť Merkelovú za spolkovú kancelárku, čím sa utvrdí jej pozícia jednej z najdominantnejších politikov Európy, komentuje AP.


BERLÍN/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Angela Merkelová

Dôležité udalosti