USA: Za smrť nevlastného brata vodcu Kim Čong-una môže KĽDR

Kim Čong-nam
Zdroj: TASR

V súvislosti s týmto uvedeným zistením uvalia Spojené štáty na KĽDR nové sankcie.

Spojené štáty dospeli k záveru, že Kim Čong-nama, nevlastného brata severokórejského vodcu Kim Čong-una, zavraždili vlani v Malajzii na príkaz KĽDR.

Informovala o tom v stredu na svojej webovej stránke BBC s odvolaním sa na vyhlásenie amerického ministerstva zahraničných vecí. Podľa ministerstva v súvislosti s uvedeným zistením uvalia Spojené štáty na KĽDR nové sankcie.

Kim Čong-nama otrávili 13. februára 2017 na medzinárodnom letisku v malajzijskej metropole Kuala Lumpur tak, že mu potreli tvár chemickou bojovou látkou VX. Z jeho vraždy sú obvinené dve ženy - Vietnamka Doan Thi Huong a Indonézanka Siti Aisyahová.

Zdroj: TASR

Obe ženy sú v súvislosti s vraždou jedinými podozrivými vo väzbe. Malajzijská polícia však pred časom uviedla, že v deň vraždy opustili Malajziu štyria Severokórejčania. Práve oni majú byť v tomto prípade hlavnými podozrivými a nemalo im byť umožnené odísť z krajiny. KĽDR akúkoľvek účasť na vražde popiera.

Kim Čong-nam bol nevlastným bratom súčasného vodcu KĽDR Kim Čong-una a najstarším synom ich spoločného otca, bývalého lídra Kim Čong-ila. Dlhé roky žil v dobrovoľnom exile v Macau a vyjadroval sa pomerne kriticky na adresu severokórejského režimu aj samotného Kim Čong-una.

WASHINGTON/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kim Čong-un

Dôležité udalosti

ONLINE: Ruské rakety zasiahli ukrajinskú vojenskú základňu pri hraniciach s Poľskom ON-LINE
  • Vojenská základňa ukrajinskej armády vzdialená približne 15 kilometrov od hraníc s Poľskom bola v utorok skoro ráno terčom ruského raketového útoku.

  • Do Poľska prišlo cez hranice z Ukrajiny od začiatku invázie Ruska celkovo už 3.416.000 ľudí.

  • Vladimir Putin je osobne zapojený do vojny na Ukrajine až takým spôsobom, že podľa západných vojenských zdrojov robí operačné a taktické rozhodnutia na úrovni plukovníka alebo brigádneho generála.