Bývalého ruského špióna a jeho dcéru otrávili zámerne, použili nervovú látku

Otec s dcérou sa nachádzajú v kritickom stave v nemocnici.

Britská polícia v stredu večer oznámila, že podľa jej presvedčenia boli bývalý ruský agent Sergej Skripaľ a jeho dcéra zámerne otrávení nervovoparalytickou bojovou látkou. Informovali o tom tlačová agentúra AP a DPA.

Šéf protiteroristického útvaru Metropolitnej polície Mark Rowley ďalej uviedol, že nedeľný útok na Skripaľa (66) a jeho dcéru Juliu (33) vyšetrujú ako pokus o vraždu. Podľa jeho slov je polícia presvedčená, že terčom útoku bola konkrétne táto dvojica. Rowley však nespresnil, o akú látku pri útoku išlo.

Otec s dcérou sa nachádzajú v kritickom stave v nemocnici. Rowley dodal, že policajt, ktorý k nim pristúpil a venoval sa im, keď v nedeľu 4. marca skolabovali na lavičke pred nákupným centrom v anglickom meste Salisbury, je takisto naďalej vo vážnom stave. 


Britská hlavná hygienička Sally Daviesová vyhlásila, že otrava predstavovala pre širokú verejnosť "malé riziko". Britský minister zahraničných vecí Boris Johnson už v utorok uviedol, že incident v meste Salisbury mu pripomína smrť niekdajšieho ruského agenta Alexandra Litvinenka. Ten zomrel v roku 2006 po vypití čaju kontaminovaného rádioaktívnym polóniom v luxusnom londýnskom hoteli.

Johnson dodal, že v súčasnosti na nikoho neukazuje prstom, ale všetkým vládam sveta odkázal, že žiadny pokus o zabitie nevinného človeka na britskej pôde neostane nepotrestaný. Skripaľa v roku 2006 v Rusku odsúdili za špionáž pre Britániu a udelili mu trest 13 rokov väzenia - v roku 2010 ho však prepustili v rámci americko-ruskej výmeny špiónov.

Po svojom zatknutí v Moskve v decembri 2004 sa Skripaľ priznal, že ho v roku 1995 naverbovali britské špeciálne služby a že im poskytoval informácie o ruských agentoch v Európe, za čo dostal vyše 100.000 dolárov.

LONDÝN/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Veľká británia

Dôležité udalosti