Mayová naznačila, že za útokom na ruského špióna a jeho dcéru zrejme stojí Moskva

Britská premiérka Theresa Mayová.
Zdroj: TASR

Mayová pred poslancami tiež povedala, že v súvislosti s týmto prípadom si Británia predvolala ruského veľvyslanca.

Britská premiéra Theresa Mayová v pondelok v parlamente povedala, že bývalý ruský agent Sergej Skripaľ a jeho dcéra Julija boli v anglickom meste Salisbury otrávení vojenskou bojovou chemickou látkou a je "veľmi pravdepodobné", že za útok na 66-ročného Skripaľa a jeho 33-ročnú dcéru je zodpovedné Rusko. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News.

Mayová pred poslancami tiež povedala, že v súvislosti s týmto prípadom si Británia predvolala ruského veľvyslanca, aby vysvetlil, ako sa ruská chemická bojová látka dostala do Británie. Mayová ďalej uviedla, že ak sa dokáže, že za útokom stojí Moskva, jej vláda to bude považovať za "nezákonné použitie sily" zo strany Ruska.

Britské úrady predbežne látku identifikovali ako Novičok, čo je nervovoparalytický bojový prostriedok ruskej výroby. Skripaľa a jeho dcéru Juliju našli 4. marca v bezvedomí na lavičke pred nákupným centrom v meste Salisbury. Obaja sa stále nachádzajú v kritickom stave. Vo vážnom stave je aj policajt, ktorý sa im pokúšal pomôcť.

Polícia prípad vyšetruje ako útok neznámou nervovoparalytickou látkou. Skripaľa v roku 2006 usvedčili v Rusku zo špionáže pre Britániu. Neskôr mu trest skrátili a v roku 2010 sa v rámci výmeny špiónov dostal na slobodu. Bývalý agent odvtedy žil utiahnutým životom v Salisbury.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí označilo tvrdenie Mayovej za "rozprávky" a "cirkusovú šou". Informovala o tom agentúra Interfax.

"Predtým, ako začnete písať nové rozprávky, nech niekto v Kráľovstve povie, čo ukončilo predchádzajúce prípady týkajúce sa Litvinenka, Berezovského a mnohých ďalších, ktorí záhadne zomreli na britskej pôde. Ide o cirkusovú šou v britskom parlamente," povedala hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.

Britské úrady predbežne látku identifikovali ako Novičok, čo je nervovoparalytický bojový prostriedok ruskej výroby.

LONDÝN/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme špión

Dôležité udalosti