Prečo Stephen Hawking (†76) nikdy nezískal Nobelovu cenu za fyziku?

Stephen Hawking zomrel doma v spánku.
Zdroj: TASR

Jedným z najdôležitejších Hawkingových objavov bolo takzvané „Hawkingovo žiarenie."

Mnohí ho považovali za vedca, ktorý sa narodí iba raz za generáciu. V stredu (14.3.) zomrel vo veku 76 rokov britský teoretický fyzik Stephen Hawking. Preslávili ho jeho štúdie o čiernych dierach a relativite, ktoré zrevolucionizovali ľudské vnímanie vesmíru.

V roku 1971 matematicky dokázal teóriu Veľkého tresku, ktorá vysvetľuje vznik vesmíru. Vychádzal zo všeobecnej teórie relativity, podľa ktorej musel mať vesmír nejaký štartovací bod v časopriestore. Po Veľkom tresku sa podľa Hawkinga vytvorili prvotné čierne diery.

Aj napriek jeho veľkým objavom sa nikdy nedočkal najvýznamnejšieho ocenenia pre vedcov - Nobelovej ceny za fyziku. 


Odpoveď na otázku, prečo sa mu to nepodarilo, sa dá vysvetliť aj takto: Teoretické vedecké objavy musia byť potvrdené praktickými pozorovacími údajmi predtým, než by daný vedec vôbec mohol byť navrhnutý na získanie ceny. A čierne diery je celkom ťažké prakticky pozorovať, napísal magazín Time.

Testovanie teoretických objavov trvá totiž aj desiatky rokov. Ako príklad môžeme uviesť Einsteinove gravitačné vlny, o ktorých hovoril už v dvadsiatych rokoch minulého storočia. Ich existenciu potvrdili iba v roku 2016.

Jedným z najdôležitejších Hawkingových objavov bolo takzvané „Hawkingovo žiarenie." Vypočítal, že čierne diery tepelne vytvárajú a emitujú subatomárne častice, až kým nevyčerpajú svoju energiu a explodujú.


Tento fakt po prvýkrát matematicky spojil gravitáciu, kvantovú mechaniku a termodynamiku.

Aj napriek tomu, že Hawking nikdy nezískal Nobelovu cenu, jeho vplyv na vedu ako takú, bol významný.

Svedčia o tom aj príspevky na sociálnych sieťach svetovo uznávaných ľudí, ktorí sa s ním takto rozlúčili.

LONDÝN/TASR, pg

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Stephen Hawking

Dôležité udalosti